O loupání kaštanů a přípravě pyré si přečtěte u Kaštanů nasladko. Když budete mít pěknější kousky kaštanů, přidávají se celé i do šťávy k masu, najdeme je i v náplních slaných koláčů.
Nejznámější ale je kaštanová nádivka do drůbeže. Může se jí naplnit i kuře. Připravuje se jako jiná nádivka, do které se přidají posekané kaštany, také pyré lze použít. 3 rohlíky/housky rozkrájíme na kostičky. 1 cibulku orestujeme na kousku másla. V 150 ml smetany rozmícháme 3 žloutky a obojí přidáme k pečivu spolu se 150 g kaštanů. Okořeníme solí, pepřem, muškátovým oříškem, majoránkou, rozmarýnem nebo zelenou petrželkou. Ze 3 bílků ušleháme sníh. Drůbež s nádivkou se peče déle, pozor na to. Také můžeme přebytek nádivky upéci v alobalu vedle drůbeže. Klasickou nádivku sama skoro nedělám, asi bych spíše jen přidala kaštany do šťávy k pečení.
Kaštanová omáčka se hodí k více druhům masa, já použila tentokrát kuličky z mletého. Kaštany jsem rozmixovala s vývarem (mám mražený), lze použít i výpek z masa a trochu vody. Na 4 porce stačí 300 g oloupaných kaštanů a asi 1/3 l vývaru. Dochutila jsem jen solí, pepřem a smetanou (31%, 200 ml). Přílohou byly palačinkové nudle. Omáčka je jemné chuti, nasládlá, výborná. Hodí se k ní i brusinky nebo vinný rosol, jako jsem použila já. Našla jsem recepty i na kaštanovou polévku, také smetanovou, jenže jsem ji zatím nezkoušela.
Další variantou je kaštanové pyré podávané jako příloha. Hodí se k tmavým masům a zvěřině. Mírně nasládlé pyré tak přidá jídlu další chuť.
Až zas uvidíte prodávat pěkné kaštany, určitě si jich pár kupte k obohacení jídelníčku. Použít se dají poměrně všestranně.
Nejnovější komentáře