Tohle téma je v mém okolí docela aktuální. Někdo se s ním vypořádá lépe, někdo s potížemi. Navazuji tedy zas nějakými vhodnými tipy na předchozí články, kde najdete i pár obecnějších rad. Sama vařím nyní pro různé počty lidí, z rozmanitých důvodů i jednotlivé porce či výstižněji porce pro jednoho strávníka.
Dnes mám tip na využití jednoho balení kuřecích stehen či čtvrtek. Mělo by vážit kolem 3/4 kg. Stehna nejprve vykostím, že to není dokonalé, nevadí – kosti schovám na vývar, tak mohou být i s trochou masa. Ze 3 stehen jich je na polévku málo, nastřádám si do mrazáku takových zbytků více nebo doplním třeba srdíčky nebo žaludky, krky, játry, které kupuji zvlášť. Játrové knedlíčky, když je dělám, taky skladuji v mrazáku. Bohužel vnučky ani muž je nejedí 🙁
Maso ještě stáhnu z kůže, jde to snadno. Nakrájím na kousky tak dvoucentimetrové a uškvařím stejně jako ze sádla pěkně dozlatova, jen se musí na pánvičce obrátit. Jsou křupavé a lze je posolené zobat rovnou nebo se dá kůže přihodit pod nějaké jiné maso.
Stehýnka rozdělím na menší medailonky. Možností je více: hned si upéci pěkný steak a naložit zbytek (aspoň na 2 porce) nebo naložit všechno maso. V misce promíchám s jedním vejcem, lžící sójové omáčky a 2 lžicemi škrobu, podobně, jako se nakládá na čínu. Maso nechám odležet, vydrží nejméně dva dny v lednici. I z toho lze snadno odebrat porci a připravit narychlo třeba s brkaší a salátem.
Opékám pak na troše oleje z obou stran, netrvá to dlouho, tak těstoviny dám vařit nejdříve. Taky založím sýrovou omáčku: nastrouhám celkem 100 g sýra, kombinuji třeba čedar a parmazán. Jinou chuť zas dá niva. Do kastrolku naliju půl hrnku mléka, kelímek smetany ke šlehání, trochu opepřím, když vaří, nasypu sýr a míchám do rozpuštění. Je-li příliš řídká, zahustím lžící instantní jíšky nebo škrobu. Dochutit lze kořením, bazalkou, středomořským, ale jemně, aby zůstala chuť sýra. Omáčku lze podle potřeby nastavovat dalším sýrem nebo mlékem. Ostatně ji lze konzumovat klidně i bez masa. Dobré je přidat i pár kousků naložených sušených rajčat nebo kapary, obé omáčku i dozdobí.
Přiměřené množství těstovin promíchám s omáčkou, obložím kuřecími medailonky a podávám. Druhou porci uchovám k ohřátí – zvlášť těstoviny s omáčkou, zvlášť kousky kuřete, které pak krátce přihřeju na pánvičce nasucho, těstoviny třeba i v mikrovlnce. Nemám totiž ráda smíchané vše dohromady, takhle to chutná i vypadá lépe.
Snadno lze připravit i jiné omáčky, ke kuřeti jich může být mnoho. V menším množství se hodí třeba jiná smetanová jako žampionová či houbová, hořčicová, papriková, s kari, ale třeba i černá s perníkem a povidly.
Plněné žampiony jsem výhodně, tedy rychle a úsporně, připravila v mikrovlnce. Na jednu až dvě porce to stačí, nemusí se rozpalovat trouba. V malé zapékačce formátu A6 jsem rozetřela trochu oleje, na něj posadila žampiony (jen otřené vlhkou papírovou utěrkou, bez loupání) s vylomenýma nohama, které jsem schovala do polévky. Jedno vajíčko jsem v misce spojila s dvěma hrstěmi strouhaného sýra a klobouky naplnila, dozdobila rajčátkem a pórkem. Fantazii se tu meze nekladou, hodí se i šunka, další koření, různé sýry i zeleniny. Vlnila jsem naplno nejprve dvě minuty, to už se sýr roztavil, ale žampiony byly ještě tuhé, přidala jsem další 2 minuty. Když je jich více, trvá to déle, musíte vyzkoušet dle situace. Náplň trochu vytekla, co nevadilo. Žampiony jsou dobré i s brkaší, bramborem, nejen pečivem. Dají se servírovat přímo v zapékačce. Ohřejí se snadno, tak doporučuju zas udělat dvě porce najednou, to na 1 vejce vyjde akorát.
Kdybych je pekla v troubě, přidala bych k nim ještě další formu s jablky nebo s koláčem.
A nakonec ještě pozvání na dvě setkání, kde nebudou chybět ochutnávky dle mých receptů, knížka Zrnka všehochuti a ani já sama:)
Nejnovější komentáře