Nějaké to nepečené cukroví dělám, třeba krupicové kuličky ano a taky jablkový sýr, ale zavrhla jsem vše, co připomíná tzv. domácí čokoládu či salám, kdy základem je jen tuk s kakaem, případně Salkem, a s nějakými nadrobenými sušenkami, tedy od všelijakých kuliček po úlečky. To mi přijde jako náhražky z chudých dob a ne něco svátečního. Čokoláda a domácí solený karamel být může 🙂
Datlové cukroví
Jednoduché a efektní, chuťová změna. Bez lepku, laktózy, vajec, přidaného cukru. Původní rcp zde. Nedovedete-li si představit, jak chutná, vyzkoušejte si třeba z polovičního množství.
300 g datlí bez pecek se zalije horkou vodou a nechá hodinku stát. 200 g arašidů rozmixujte na kaši a přidejte slité datle a mixujte, až vznikne jednolitá směs. Měla jsem načaté arašidové máslo, tak jsem ho použila místo celých buráků a taky to šlo. Z hmoty vytvarujte válečky a obalte je sezamem, budou asi tři. Na pečicím papíře do nich zamáčkněte třeba vařečku a vytvořte pěkné příkopy. Ty vyplňte rozpuštěnou bílou čokoládou (100 g). Já už nechala cukroví tak, ale dá se ozdobit ještě příčnými čárkami tmavé čokolády a projet je podél nožem.
Medovníkové koule
Těsto je domácí, karamel taky, a jsou jednoduché na přípravu. Myslím v porovnání s pečením a plněním medovníkových plátů atd. Dělám je už tak sedm let, to byly medovníky hodně populární. Zábavné je, že s těstem se není třeba nijak párat. Vše naházíme do robotu a spojíme:
Kaštany z kaštanů
Potřebujeme kaštanové pyré. To se dá i koupit, ale u nás moc ne a je docela drahé. Z čerstvých kaštanů ho uděláte tak, že je naříznuté krátce povaříte a zatepla oloupete, pak zakryté vodou ještě povaříte doměkka a rozmixujete, podrobněji zde. Kdyby pyré bylo moc řídké, ještě ho chvíli povařte-odpařte. 400 g pyré dále mixujeme s 400 g cukru moučka a 2 lžícemi rumu. Utvoříme kuličky a vytvarujeme plošší kaštany (jako jírovec nebo se špičkou jako jedlý kaštan) a dáme zatuhnout do lednice. Pak napíchnuté na párátko máčíme v rozpuštěné čokoládě, ale ne celé, necháme část navrch holou.
Nemáte-li kaštany, velmi podobná je verze z arašidového másla: na jeho 1 díl dáme 1 díl moučkového cukru a 1/2 dílu povoleného másla, z hmoty tvarujeme kuličky a dáme zatuhnout do chladu, pak máčíme v čokoládě stejně jako výše.
Rovněž jsem si pohrávala s myšlenkou na kávová zrna. Našla jsem po delším probírání sušenkových a oplatkových receptů i taková lepší, s kávovočokoládovým krémem, pravým marcipánem a čokoládovou polevou, což je už dost luxus. Hlavně mě ale odradila pracnost téhle cukrovinky, zejména potahování marcipánem. Podrobně najdete u Mirky Van Gils, kuchařka Karolína to zas vyřešila přidáním marcipánu do základní hmoty. To možná ještě zkusím.
Lanýže
Předchozí pátrání mě přivedlo zpět k receptům na čokoládové lanýže, které jsem úspěšně dělala už před lety, v poslední době ne. Skutečně je to dle stáří fotek už tak 15 let, recept byl tehdy asi v Apetitu. Základem je ganache, 200 g čokolády a 100-120 ml smetany (31 % nebo ještě lépe 40 %), případně lžíce másla. Horkou smetanu vlijeme na nalámanou čokoládu a za občasného míchání rozpustíme. S dochucením alkoholem opatrně, aby se směs nesrazila (1-2 lžíce), nemusí být. Nalijeme do nějaké co možná hranaté, rovné plastové krabičky a dáme do lednice ztuhnout, nejlépe do dalšího dne. Vyklopíme, nakrájíme na obdélníky a můžeme posypat kakaem nebo skořicí, případně obalit v kokosu, oříškách, mandlích atd. Když nejde hmota krájet na obdélníčky, uválíme kuličky. Výborné jsou lanýže s přídavkem kandovaného zázvoru a obalené skořicí, dále s jiným kandovaným ovocem nebo s kávou. Uchováváme v chladu, kde vydrží i pár týdnů. Na mísu je lepší dát vždy pár kousků v malých papírových košíčkách. Ale chutnají božsky.
Nejnovější komentáře