Dýně všude… dýně je vděčná, snadno se přizpůsobí různým chutím, naslano i nasladko, jak mám již sepsáno (Dýňové inspirace).
Na chuť jsou lepší menší druhy, různé obryně se hodí spíš na to vyřezávání 🙂
Dýně krásně vydrží na polici i v teple, hlavně v suchu. I tak se může začít kazit dříve, než se ji chystáte zkonzumovat. I když trochu seschne, bude pořád dobrá. Hokaida mi vydrží tak do Vánoc, ale muškátová nebo špagetová klidně do května. Samotné pyré nedoporučuju zavařovat, musí se totiž důkladně, aby nezkvasilo. Lepší je ho zmrazit. Nevejde-li se do mrazáku, hodí se na džem. Ale na tuto možnost jsem narazila až letos, ač dýňové recepty objevuju a zkouším už víc jak deset let. Džem se může kombinovat i s různým dalším ovocem, citrusy, meruňkami i sušenými, brusinkami, rozinkami.
Příprava džemu je jednoduchá: hokaido bez loupání, jen nepěkné kousky slupky odkrojím. Na kostky nakrájená dužina a polovina její váhy cukru se nechá odležet do druhého dne, pustí hodně vody. Vyzkoušela jsem i s jablky, na 2 kg dýně jsem dala čtyři, pokrájené i se slupkou na osminky. Dá se vařit asi hodinku, až vše změkne. Během toho jsem přidala citronovou kůru a šťávu a různé dýňové koření, skořice, zázvor, hřebíček, badyán, kardamom a nové koření (tedy všehochuť). Nemusí být ode všeho, prostě co vám chutná. Více kořeněný džem se pak hodí i k sýrům, masu a uzeninám.
Před mixováním vyberu to koření, které je vcelku. Mixovat je třeba důkladně, aby v džemu nezůstaly hrubé kousky slupek. Ještě trochu povařím, přidám koření a přikyselím, tedy spíš trochu neutralizuju sladkost. Do samotné dýně jsem přidala jeden gelfix (dýně bylo asi kilo), pročež jsem už ani nemusela sterilizovat. Dýně s jablky byla hustá sama o sobě, tu jsem jen sterilizovala skoro půl hodinky při mírném varu.
Chuť vynikne již po několika dnech, začerstva to ještě není ono. Použití má překvapivě univerzální. Uvidíme, jak s dýňovým džemem uspěju, ale já byla z výsledku nadšená.
Nejnovější komentáře