Tento pečený pudinkový koláč z Bretaně má svůj název, far breton. Znáte-li flan nebo clafoutis, tak to je ten typ. Řídké vaječné těstíčko se peče ve formě, až ztuhne. V receptech se uvádějí nejrůznější poměry surovin. Mám vyzkoušený tenhle, který je i na skleněném tácu přímo z místa původu. Zařadila jsem ho i do připravované knížky Zrnka všehochuti, v které nechybí kapitola o bretaňské kuchyni.
Na běžnou koláčovou formu stačí 180 g hladké mouky a stejně krupicového cukru, 3 vejce, 3/4 l mléka, špetku soli. K tomu se přidá hrst až dvě švestek nebo rozinek namočených v alkoholu, originálně v armagnacu. Ovšem úplně nejvíc původní verze je bez alkoholu. Použila jsem dvě poloviční formy a ještě mi zbylo na malou misku.
Ovoce v rumu jsem už měla naložené. Formu jsem si vymazala máslem a vysypala moukou, troubu dala hřát na 200°. Ušlehala jsem vejce s cukrem, nemusí se moc, a přimíchala postupně mléko a mouku, až vzniklo hladké těstíčko. Některé recepty doporučují nechat ho několik hodin nebo i přes noc chladit. Ovoce jsem rozložila do formy a zalila těstem. Vypadá to velmi tekutě, ale toho se nebojte. Jen opatrně přeneste do trouby.
Far se peče poměrně dlouho, nejméně ¾ hodiny, až je povrch zabarvený dohněda a těsto není tekuté, nikde neprobublává. Může vypadat i poněkud připáleně, tak to prostě patří. Chladnutím se povrch trochu propadne, jako to bývá třeba u tvarožníku, ale i to je správně. Může pomoci, když zvládneme neotvírat troubu ještě i nějakou dobu po upečení. Far krájíme až vlažný, za horka by se rozpadal. Může se podávat přímo ve formě.
Těsto je kompaktní, inu jako pudink, ochucené švestkami. Jistě si najde svoje fanoušky. V Bretani si ho velmi považují. Moje švestky však byly tentokrát nějak málo kyselé, s rozinkami byl lepší. Doporučuje se i jiné ovoce, sama bych dala přednost asi sušeným brusinkám. Na přípravu je far snadný a netrvá ani dlouho, tak to je důvod navíc k jeho oblibě.
Nejnovější komentáře