Téma, které se bohužel stává populárnější – kdo by si to ještě před Vánoci pomyslel? Nevíme, jak to dopadne v zimě, nevíme, kam až vylétne zdražování a nevíme ani, jak se může omezit nabídka. Fronta na jídlo? Pro lidi pod padesát něco těžko představitelného.
Nicméně zatím to jde, ještě jsou rezervy. Krátkodobě se dají omezit nákupy skoro všech předmětů, oblečení, dovolených a podobně. Jídlo je však potřeba denně. Již jsem o tom psala, že poučky z minulých dob dnes nefungují: to se vynechávaly luxusnější potraviny, omezovalo se maso, čokoláda, káva, alkohol. Doporučovalo se více bezmasých jídel, brambory a zelenina, mléko, luštěniny. Ale dnes? Zdražilo vše krom vozíků 🙂 Posypat si špagety sýrem nebo k nim položit kus masa vyjde nastejno. Sýry a párky stojí víc než maso. Aspoň vajíčka (obyčejná, ne kdovíjak extra chovaná) jako zdroj bílkovin ještě nevyjdou tak draho. Ani samotná zelenina není zpravidla levnější. Mléčné výrobky to samé. Zkrátka ve všem je obsažena energie na výrobu i dopravu, lidská práce a manipulace se zbožím, tak roste cena všeho. Zatím je dobré sledovat slevové akce, trvanlivější položky kupovat do zásoby. Což se zhusta děje, narazit na prázdný regál se jistě povedlo už každému.
Kdo si může něco vypěstovat, trochu ušetří. Přínos sběru volně rostoucích plodin je spíš romantická představa, v rozpočtu to moc znát nebude. Párkrát za sezónu se dají využít houby, trochu ovoce. Lupení a bylinky žádné jídlo nejsou, to je tak pro dobrý pocit. Ale můžete víc vařit ze surovin, péci chleba a další pečivo, zavařovat, když je to výhodné.
Jde o to, že reálně vydáme méně peněz. Ne o to, že celkové náklady na domácí výrobu čehokoli jsou vyšší – tohle prosím nemíchejme dohromady.
Při domácím vaření a pečení tomu věnujeme čas, který se jaksi nepočítá – ubíráme ho z volného času, který je luxusem. Není to ani vždy a pořád čas strávený kdovíjakou úžasnou zábavou – nejen my starší máme plno hlušších chvilek, které vyplňujeme třeba křížovkami, seriály či tlacháním 🙂 A dokonce to vaření a pěstování někoho i baví! Investujeme čas a díky tomu se nám povede nominálně něco ušetřit. Doma jsme tak jako tak, takže neřešíme nájemné, opotřebení zařízení, energie na svícení a topení, neřešíme dopravu, daně ap. Snad trochu těch energií na provoz kuchyňských spotřebičů můžeme k cenám na suroviny připočítat. Času nedáváme ve skutečnosti tolik, kolik se uvádí třeba u receptu – v technologických pauzách, zkrátka při jednom, stihneme i plno dalších nutných úkonů, které bychom beztak museli udělat. Rovněž je efektivní zapojit i ostatní strávníky.
Když však budeme vařit nebo pěstovat tzv. na kšeft, vše započítat musíme, a tím se dostáváme na ty vysoké ceny.
O tom, jak s potravinami neplýtvat, se mi psát zrovna nechce – v reklamě a marketinku se to nyní dosti používá až zneužívá. Zkušenější to dělají odjakživa a těm, kteří hned vše vyhodí, to nevysvětlím. Je takových příkladů na fb spousta, až jeden žasne. Samozřejmě domácí vaření chce nějakou praxi, pak se už nezdá nijak složité a nezabere toho času ani tolik. Jednodušší jídla jsou hotová tak do půl hodiny, někdy je třeba čas na přípravu předem – kynutí, uvaření brambor do těsta, odležení. Odpůrci vaření s despektem říkají, že nebudou stát hodinu u plotny… Pokud smažíte bramboráky nebo lívance pro deset lidí, tak možná 🙂
Konkrétní recepty najdete pod štítkem úsporné vaření.
Nejnovější komentáře