Další ze zelenin, které se hodí upravit nasladko, je pro svou dosti neutrální až mdlou chuť lilek. U nás se prodávají převážně jen ty tmavofialové, ale máte-li možnost si vybrat jinou barevnou odrůdu, třeba žíhanou, sáhněte přednostně po ní, prý je nasladko lepší.
Před deseti lety (ano, to to letí) jsem prvně zkoušela lilek s čokoládou. Když jsem na to spojení narazila prvně, upřímně mě pobavilo jako kuriózní vtípek a nedovedla jsem si tu kombinaci ani představit! Ale znáte to – právě taková nějaká absurdita se člověku v mozku usídlí a klíčí a zraje tak dlouho, dokud ji ještě nepovzbudí nějaký další impuls. U mě třeba Ital v kuchyni, a to na nějaké webové upoutávce, protože televiznímu přístroji se vyhýbám. Ano ano, napadlo mě, právě to musím vykoušet a ochutnat! Ostatně, je to přece zelenina, a tu máme jíst ve všech podobách! Existují i varianty, kdy obvyklým způsobem upečeme plátky vypoceného lilku, tedy bez česneku :), pokapeme trochu rozpuštěnou čokoládou, eventuelně přidáme oříšky a něco kandovaného ovoce – a baštíme. Další možností je prolít opečené lilky čokoládovou polevou např. ze šlehačky, tu už jsem zkoušela, a pro její jednoduchost se pro ni hned rozhodla. Ale není všem variacím konec – čokoládovou vrstvu je možno střídat s vrstvou z ochucené ricotty, to taky neznělo špatně. Způsobů skládání vrstev existuje rovněž víc, od halabala navršených plátků po umné vyskládání téměř do ornamentů…
Jak připravit čokoládový lilek? Dva malé lilky jsem oloupala a pomocí krouhače pokrájela na podélné plátky, posolila z obou stran a dala potit.
Plátky jsem osušila papírem a pomoučnila. Opekla jsem je na malých dávkách oleje dozlatova a doměkka po obou stranách. Ani lehce tmavší odstín není na závadu.
Na polevu jsem nalámala 125 g 70% čokolády a přivedla k varu 180 ml šlehačky, kterou jsem
nalila na čokoládu a rozmíchala. Trochu jsem polevu přisladila moučkovým cukrem.
Do přiměřené misky (16 cm v průměru) jsem rozložila první vrstvu plátků dokola, aby zakulacené okraje přečnívaly. Pak jsem na čokoládovou vrstvu naházela trochu mandlí a kandované pomerančové kůry a vrstvila dále. Do poslední čokoládové vrstvy jsem ohnula přečnívající lilkové plátky a celý výtvor dala chladit. Po proležení vše chutnalo výborně a celkem zajímavě. Další verzi jsem tehdy nesla kolegyním, když jako tak rády jedí tu zeleninu 🙂 Ovšem čokoládou též nepohrnou, a tak jakmile ztratily před lilkem ostych, rovněž si na moučníku pochutnaly.
Pro větší konzervativce se lépe hodí lilkový čokoládový křehký koláč. V náplni lilek málokdo pozná. Na běžnou kulatou formu dělám těsto z 250 g hladké mouky, 125 g másla, špetky soli a několika lžic studené vody. Těsto předpeču naslepo, stačí ho pořádně propíchat vidličkou nebo nožem. Může se použít i listové těsto nebo cukrářské (200 g mouky, 100 g másla, 1 -2 vejce, 20 g droždí, 2 lžíce vody).
Na náplň je třeba předem upéci jeden větší lilek – nejlépe trochu propíchat a strčit ho do trouby celý rovnou na mřížku k něčemu jinému asi na 50 minut, až změkne. Pak se rozkrojí a dužina se bez slupky vybere lžicí do mísy a rozmačká vidličkou. V jiné míse se rozpustí na páře nebo v mikrovlnce 150 g hořké čokolády, přimíchá se 60-80 g cukru (záleží na síle čokolády, nemusí být víceprocentní), 30 g kakaa, 2 vejce, malý šálek silné rozpustné kávy (z 1 polévkové lžíce). Může se posypat mandlovými lupínky, já zrovna měla zbytek marcipánu, který jsem navrch postrouhala.
Koláč naplníme a dopečeme, až jsou okraje těsta zlatavé a náplň skoro ztuhlá i uprostřed (nepřepéci). Náplň je bohatá a hutná, s mandlemi vypadá velmi luxusně. A jestli vás to baví, v přípravách mám další lilkový koláč, tentolrát s karamelem.
Nejnovější komentáře