Co tu facebookovou veřejnost přiměje kliknout i na odkaz sem na můj web, jsem holt ještě nedokázala definovat. Jsem samozřejmě ráda za každou návštěvu, někdy se nějakým mým odkazem trefím do momentálního zájmu či vkusu ctěného publika – naposledy to byly Historické kuchařky online či Trhanec a svítek… A nyní kvůli zájmu o nedůležitý příspěvek s květákovou polévkou, která vzbudila mnoho reakcí, sumíruju svoje květákové recepty, neb je tu vlastně nemám – přišly mi totiž vždy zcela běžné a všeobecně známé, ale jaksi tomu tak už není.
Květáková polévka se vždy vařila z květákového vývaru, neb na smažení ani placky se syrový květák nedával, což já právě dělám. Květák si rozdělím, odkrájím a olámu růžičky vhodné ke smažení i do polívky, pak nastrouhám z celé zbylé hlavy květák na placky.
Košťál a hrst růžiček, co jsem si dala stranou, vezmu na polévku. Vařím do poloměkka ve vodě, aby byly zakryté. Vodu nesolím, neb přidávám pak můj zeleninový bujón, který je slaný dost. Košťál vyhodím. Doliju mlékem a smetanou (šlehačkou), pak zahustit nepotřebuje. Když dám jen samé mléko, lehce zahustím instantní jíškou (je skutečně neškodná, jen mouka a palmový olej, stačí 1-2 lžíce) a nakonec dám kousek másla. Kořením pepřem, muškátovým květem, případně přisolím. Květákovou polévku máme rádi s širokými nudlemi, ty jsou nejlepší. Je to celkem rychlovka, i když polévka má více chuti proleželá druhý den. Něco zeleného navrch ji osvěží.
Smažený květák dělám ze syrového, klasicky obalím v trojobalu. Je dobré vajíčko osolit. Na smažení beru menší kastrůlek a vyšší vrstvu oleje, aby mi to vyšlo tak na tři až čtyři várky.
Květákovky – placky mám radši. Nastrouhaný syrový květák osolím, zmáčknu do mísy a nechám pár hodin odležet. Přidám tak 2-3 vajíčka, spojím trochou mléka a moukou na těstíčko hustoty bramboráku. Poslední dobou přidávám krom mouky i strouhanku, aby byly placky méně hutné. Toho pojiva nesmí být prostě moc. Opět dávám sůl, muškátový květ, pepř, lze i jiná koření, třeba kari, zázvor, majoránku. Květákovky smažím na pánvi jako bramboráky.
Podávám k obému tatarku z domácí majonézy, zakysanky, bílého vína, hořčice, soli a cukru. Ráda mám kapary, které babička vždy do tatarky dávala, jak bylo před válkou zvykem. Ale nenašla jsem k nim ještě parťáka.
Vařený květák s osmaženou strouhankou dávám tak nějak do počtu, někdy se taky hodí. Zkoušela jsem i květákové noky, dělají se stejně jako bramborové, ale potřebují víc mouky, rcp zde. Květák jako mozeček a různě pečený v troubě nedělám.
Spíš pro zajímavost jako koníček jsem zkoušela i květákové dorty, buchty. Opět mě více zaujal ten z květáku syrového. Hodí se i pro low carb diety. Zelenina použitá nasladko mi totiž připadá jako dobré téma, tak trochu poťouchlé vůči všem přehnaným zdravovýživářům.
Nejnovější komentáře