Máte taky představu o takových těch obyčejných sezónních jídlech, co by se prostě měla každý rok aspoň jednou uvařit? Tak já je letos nějak nestíhám. Je to i tím, že ty tzv. sezónní suroviny jsou buď celoročně k mání nebo jsou předražené nebo na ně ani není chuť… Třeba fazolky jsem letos ani nepotkala a tak drahý kopr kvůli omáčce zkrátka nekoupím. Ale dočkala jsem se třeba květáku, tak byl hned v rozmezí dvou týdnů smažený, což muž preferuje před plackami, které dělám obvykleji. A polívka taky byla. Dokonce i mrkev jsem mu udusila.
Měla jsem v plánu i pražené zelí, to se dělá z čerstvého, ale při pohledu na cenovku jsem to odložila. Někdy příště. Zelí jsme měli kysané segedinu i s uzeným, ba i domácí knedle jsem uvařila.
Zato jsem dostala za dobrou cenu hrušky a mohla je zavařit do vína. Zbylo i na obrácený tart Tatin. Rovněž dýně se objevily, udělala jsem zásobu a něco už vařila, to je v minulém článku. Noky se povedly výborně.
Cuketová polévka se dá udělat dost jednoduše a nemusí se do ní nic extra přidávat. Z jedné průměrné cukety se jí uvaří tak čtyři porce. Hlavně se musí pěkně orestovat. Nakrouhala jsem ji i se slupkou na slabé plátky a hodila na pánev ve dvou várkách, párkrát otočila v oleji, aby aspoň část plátků byla opečená, nemusí to být zas moc. Doporučuji odložit si pár koleček na dozdobení na talíři, neb samotná polévka nevyniká zrovna lákavou barvou! Ještě jsem opekla jednu cibuli a dva stroužky česneku. Přehodila jsem vše do hrnce, zalila vodou, přidala bujonovou pastu a sůl a vařila doměkka. Netrvá to dlouho. Pak jsem vše rozmixovala a naředila vodou a mlékem (jak se vám líbí) na přiměřenou hustotu, dokořenila jsem nějakou orientální lehce pálivou směsí. Hodí se i kari, oregano či jiné středomořské byliny, ale česnek a pepř taky stačí.
U vnuček uspěju s kuřetem. Dávám přednost stehýnkům, kupuji dle situace (rozuměj ceny) s kostmi i bez. Orestuju, přidám cibulku a podliju třeba zbytkem vína, přidám pokrájené jablko, když nemám nic zajímavějšího, a za chvíli je to měkké a šťáva se udělá sama. S brkaší nebo rýží to snědí všechny tři, umějí i stehýnko na kosti okousat. Jen Trojka nejí rýži. A syn na to podezřele koukal, že proč to kuře dusím? Nakonec si porci taky dal a neprotestoval.
Pak je velká spotřeba sladkého pečiva, aby se pokryly odpolední hrozné hlady a zbylo něco do školy, i když to ta Jednička obvykle nesní, neb prý nemá o přestávkách čas! Mufinky či mušle (madlenky)z tvarohového bábovkového těsta jsou jistota, když jsem na ně ještě dala čokoládu, chutnaly super – ale děvečky se jimi dokázaly neuvěřitelně zmazat… V tom byly buchty i skořicové šneky lepší. Tentokrát vyšly pěkně úhledné. Vše na tom jednom obrázku je z jedné várky kynutého těsta z 600 g mouky.
Ještě letos byly málo houby, nerostly v středních Čechách nikde, tak uvidíme, zda se na poslední chvíli nějaké objeví. Mám slíbené ořechy, jablka, doufám v šípky, našla jsem zdroj na lískáče a jestli uzraje i nějaký jedlý kaštan, kdo ví. K velkému zavařování se už nechystám.
Nejnovější komentáře