Celý název Tomato soup cake odkazuje na hlavní ingredienci, konzervu rajské polévky Campbell, v Americe dostupné a levné už v 20. a 30. letech. Podle složení je to jen rajský protlak trochu zahuštěný moukou a nepatrně ochucený, takže se dá snadno nahradit. Originální polévka se sice i u nás prodává po netu, ale nic levného to není. Konzervy byly populární i za obou světových válek a moje generace si možná vzpomene na komedii s Lolobrigitou, která si právě podle nich vybrala jméno Campbell (Dobrý den, paní Campbellová).
Jde opět o těsto bez vajec, másla či mléka jako Crazy cake. Chlebíček chutná díky koření trochu jako perník nebo díky ořechům a rozinkám taky jako mrkvový dort, ale hádanka to bude pro všechny určitě. Rajčata málokoho napadnou, no a rajská polévka už vůbec ne, na chuti to nepoznáte.
Příprava je jednoduchá a finančně je taky velmi nenáročný. Plechovku sekaných rajčat jsem si předem rozmixovala.
Smíchala jsem 1 hrnek cukru a 1/2 hrnku oleje, přidala rajský protlak (400 g-1 plechovka), po částech 2 hrnky hladké mouky s 3 lžičkami prdopeče, koření: 1 lžička skořice, 1 lžička muškátového oříšku, 1/2 lžičky tlučeného hřebíčku, 1 hrnek nasekaných ořechů a 1/2 hrnku rozinek. Množství vyjde na menší pekáček nebo větší dortovku, těsto jsem dala na pečící papír. Pekla jsem na 180 °C skoro hodinu, zkoušela jsem nožem, zda již nelepí. Důležité je nechat chlebíček s papírem vychladnout, pak se odlepí sám, za horka se těsto potrhá. Ostatně i na chuť je lepší po odležení, ne hned z trouby. Má krásnou barvu a lehce kořeněnou chuť. Může se doplnit nějakou polevou, tvarohovým krémem nebo i šlehačkou. Vydrží dobrý tak 4 dny, uchovávala jsem ho radši v lednici. Lze ho i snadno zmrazit, pokud pečete pro méně lidí. To se mi zdá lepší, než se „patlat“ s nějakým minimnožstvím.
Další podobné recepty z téže doby najdete zde.
Nejnovější komentáře