Vždycky si ukládám recepty, které mě pobavily, a čas od času je pak vyzkouším. Nebývá to nic, co bych hned zařadila do běžného repertoáru, ale baví mě zkoušet nové až podivné postupy jako třeba tenhle a další taky tady a tady. Zas jich pár mám. Nejčastěji jde o všelijaké koláče. Výkřiky nadšení na netu beru s rezervou a chválím až po vyzkoušení. Mockrát mi i ty zaručeně nejskvělejší a nejchutnější recepty připadaly úplně o ničem, abych to řekla slušně.
Magic cake, česky též čum-na-drát
Je to třívrstvý koláč upečený z jednoho těsta – řidšího, to se během pečení rozvrství a uprostřed vznikne pudinkovitý krém. Dělá se v různých příchutích, skvěle funguje s mákem, který ani nemůže být vysušený. Už jsem pekla magic cake kdysi, základní vanilkový, ale dala jsem ho asi do moc velké formy, tak se udělaly jen dvě vrstvy. Chuťově to bylo takové nevýrazné. Na makový jsem vzala: 5 vajec, 125 g moučkového cukru, 125 g rozpuštěného másla, 100 g mouky, 100 g mletého máku, 1/2 litru mléka, špetku soli. Neuškodí trochu rumu nebo vanilky nebo muškátového oříšku.
Nejdřív jsem ušlehala žloutky s cukrem, přidala máslo a mouku postupně s mlékem a nakonec sníh z bílků. Těsto je hodně tekuté a jsou v něm kousíčky sněhu, to je správně. Nalila jsem do vymazané formy cca 20×30 cm a pekla na 170-180 °C (podle trouby) asi hodinu, spíše déle než méně. Povrch má být dozlatova. Vrstvy byly zřetelné, koláč chutnal výborně. Na mák je to dobrý trik.
Recepty na další druhy jsou podobné, vyzkoušela jsem kávový magic cake podle Bernadetty. Vrstvy mi nevyšly tak pěkně, i když jsem vzala o něco menší pekáček než je uvedeno. Asi by to sneslo ještě menší.
4 vejce, 180 g cukru, 120 g rozpuštěného másla, 1/4 l mléka a 1/4 l dobré kávy, 120 g hladké mouky. Postup jako výše. Pekáček asi 15 x 25 cm jsem vyložila pečícím papírem (namočeným a vyždímaným, pak dobře přilne), nalila těsto a pekla na pouhých 150° C asi hodinu a čtvrt, je to lepší pomaleji – i tak mi navrch trochu popraskal, ale během chladnutí se to zlepšilo. Krájet se musí spíš studený, zatepla se rozpadá. Koláček sice vydrží v ledničce asi pět dnů, ale chutnější je čerstvý, pak už moc připomíná starý pudink.
Rolované koláčky
Vnučky milují malé koláčky a s těmi, co peču, pořád nejsem úplně spokojená. Dvojctihodné mi připadají pracné, tak jsem se pustila do těchto – jsou to vlastně šneky z kynutého těsta s tvarohem, vylepšené ještě povidly. Těsto běžné, na 1/2 kg mouky 2 žloutky, půl kostky droždí, asi 1/4 litru mléka, 100 g cukru, 100 g másla (tuku). Je celkem jedno, jakým postupem ho zaděláte, hlavně se musí důkladně propacovat.
Těsto kynulo asi tak hodinku. Rozválela jsem ho na placku, byla dosti velká. Tvarohové náplně z 1 tvarohu jen s cukrem a lžící škrobu se mi zdálo být málo, přidala jsem druhý, ale jak vidno, bylo to zas moc patlavé. Takže asi 1, 5 balení. Středy šneků jsem zmáčkla lžičkou a přidala marmeládu. Kynutím při pečení se tvary zlepšily a dokonce jsem mohla dodatečně potřít okraje vajíčkem, před pečením by mi to nešlo. Pekla jsem asi dvacet minut, oba plechy současně. Upekly se pěkně, jen při manipulaci s horkým pečivem ten marmeládový prostředek bez opory těsta místy vytékal. Když tvaroh zatuhnul, už to nevadilo. Nebyly špatné, ale zas žádný zázrak. Manipulace se mi moc nelíbila, tak opakovat je se nechystám.
Obrácený pomerančový koláč
Obrácené koláče jsou vylepšené karamelem, to jim dodá zcela nový chuťový rozměr. Zcela běžné ingredience a výsledek skvostný, třeba tart Tatin z křehkého těsta. Americká kuchyň však používá těsto lité: karamel se připraví nejdřív na pánvi a přendá do formy, poklade se ovocem, zalije těstem a je to. Pekla jsem už ananasový, byl dost sladký, ale dobrý. S pomerančem to byla novinka. Šťavnatý pomeranč i s nahořklou kůrou výborně koláč dochutí. Kdo kůru nemá rád, ať zkusí jiné ovoce. Celkem jsou potřeba tři pomeranče, bio nebo z Evropy. Mohou být i kyselejší.
Těsto jsem umíchala najednou v robotu: 3 vejce, 1, 5 hrnku polohrubé mouky (nebo namíchat hladkou a krupičku), 1/2 hrnku cukru, 1 bílý jogurt, 1/2 hrnku oleje (v originále olivového), 2 lžičky prdopeče, kůra ostrouhaná z 1 pomeranče, 3 lžíce pomerančové šťávy, špetka soli. Vystačí na kulatou formu 26-28 cm. Já vzala o něco menší oválnou a použila 2/3 uvedených množství.
Karamel jsem připravila na pánvi. Nasypala jsem na ni hrnek moučkového cukru (vyzkoušeno, že moučkový nekrystalizuje) a nechala bez míchání zezlátnout asi 10 minut, promíchala jsem až ke konci. Karamel může být tmavší. Pak se odstaví a vmíchají se do něj 4 lžíce másla a špetka soli. Přemístila jsem ho do formy, rychle tuhne. V tom případě lze vrátit na pánev a znovu rozehřát. Pokladla jsem již nakrájenými plátky pomeranče a zalila těstem. Spodní vrstva by měla být celá vyskládaná. Do mezer jinak nateče těsto a nebude to tak pěkné. Stačí dvě vrstvy pomerančů. Pekla jsem na 180 °C půl hodiny, propečenost lze zkusit nožem neho špejlí ve středu koláče. Nechala jsem ho trochu vychladnout, ale musí se obrátit ještě horký, než karamel ztuhne. Koláč vypadá dobře a ještě lépe chutná, s pomerančem je úžasný. Kdo nerad pomerančovou kůru, tomu se nezavděčím, ale určitě udělá i dost parády. Mohl by se dozdobit i snítkou tymiánu, levandulí a podobně. Opakování jisté.
Magic cake,včera jsem ho upekla,opravdu jsem přemýšlela zda se povede, jelikož bylo těsto opravdu hodně řídké,přesně jak jste psala,ale výsledek výborný,jsou tam poslední 4 kousky a to jsem ho pekla až večer.Luxus všem doporučuji vyzkoušet.Jste fakt třída Vilemíno…. Děkuji za vaši práci pro nás ….Ludmila
To mě těší, že se povedl a že chutnal! Je to opravdu neuvěřitelný recept.