Na stránkách a fb o pečení chleba a pečiva se poslední roky slánek často zmiňuje. Co to vůbec je, se dočtěte přímo u zdroje. Prostě jsem si to přebrala tak, že kvasinky vystresované slanou vodou se pak mnohem bujněji množí, čímž dělají těsto lepší.
Konečně jsem se dostala k vyzkoušení, abych zjistila, zda slánek bude fungovat i mně. Ne vždy totiž jsou ty dobré nápady skutečně tak skvělé. Na vyzkoušení jsem tedy vzala 10 g soli a 100 ml vody, tím je třeba začít, po rozpuštění přidat pouhých 10 g droždí a odložit na půl dne až tři dny do lednice. Jinak se o slánek není třeba starat.
Slánek jsem nalila do mísy robotu, přidala 200 ml vody a lžičku cukru (medu) pro lepší kynutí, 450 g hladké mouky (dala jsem část špaldy, cca 100 g), promíchala a hnětla. Další sůl netřeba. Délka hnětení se nesmí podcenit, chce to opravdu aspoň deset minut, klidně i patnáct. Pak jsem přidala 2 lžíce sádla a ještě hnětla dalších pět minut. Ručně moc nedoporučuju, leda je po ruce pár svalovců. Těsto musí být takové hebké a přestane se lepit na mísu, i když na ruce se lepí dál.
Nechala jsem ho kynout v míse robota s nasazeným sáčkem na dvojnásobek, trvalo to asi dvě hodiny, a to bylo v troubě na teplotě 30-35 °C. Po prohnětení následovala 10 minut pauza, těsto opět přikryté.
Jak jsem nastudovala, těsto se musí nechat odpočinout po každé operaci, takže to dohromady celkem trvá, chce to čas. V dalším kroku jsem těsto rozdělila na deset kousků, další pauza 10 minut. Chtěla jsem pak motat rohlíky nebo housky, ale těsto bylo hodně pružné a vůbec mi to nešlo, proto jsem uvrtěla jen bulky a trochu je narýhovala nožem. Poslední kynutí na plechu ještě půl hodinky a nakonec po postřiku vodou z rozprašovače jsem housky posypala semínky, co byla po ruce (len a sezam). Troubu jsem si už předehřála na 240 °C, ještě housky jednou postříkala i na plech a šoupla do trouby. Byly upečené už asi po 15 minutách, pěkně naskočily. Křupavé, nadýchané, dobré. Daly se jíst i druhý den.
Nejnovější komentáře