Silvestr se slaví až od 16. století, tradice silvestrovských veselic začala až po 2. světové válce. Do té doby byly až do Tří králů zábavy zakázané. Není to náboženský svátek. Na Silvestra mělo být vše ukončeno, vráceno, dluhy vyrovnány. Obydlí muselo být uklizené, prádlo vyprané a nesmělo viset na šňůře, oblečení i povlečení čisté. Věštila se budoucnost. Bujaré oslavy a vítání Nového roku probíhalo i na ulicích a v krčmách, hojnost jídla a pití vše doprovázela. Hluk a bouchání při ohňostrojích mělo smysl, zahánělo totiž zlé duchy. Dříve se používalo práskání bičem i zvonění.
Slané chuťovky jsou dnes nejběžnější, od chlebíčků s pomazánkami po obložené mísy a slané pečivo. Co třeba dnes již klasická mrkvová pomazánka à la humr? Postup je jednoduchý: mrkev najemno nastrouháme, posolíme a necháme tak hodinku odležet. Pak z ní vymačkáme šťávu, spojíme majonézou (domácí zde), připepříme, přikyselíme citronem. Dávám pro lepší chuť i trochu nastrouhané citronové kůry, případně pomazánku přisladím, aby víc připomínala humrovou.
Druhým zajímavým tipem je pomazánka s brynzou a uzeným lososem, která patřila za 1. republiky k levným receptům. 50 g uzeného lososa rozmělníme, přidáme 150 g brynzy a smícháme. Můžeme zjemnit lžící pomazánkového másla nebo žervé a trochu opepřit. V chuti bude i po proležení převládat brynza, ale pomazánka vypadá luxusně. Výhodnější než uzený losos může být gravlax, marinovaný losos. Potřebuje ale pár dnů odležet.
Připomněla bych ještě tzv. obrácené chlebíčky, jednoduché a efektní. Nastrouhaný sýr se spojí s vajíčkem a namaže se poměrně silně na plátky veky. Smaží se na pánvi jen tou namazanou stranou dolů. ozdobí se nakládanou zeleninou.
Slané pečivo jsem zkoušela z mnoha těst, ale vždy se doberu stejného výsledku: dobré je jen čerstvé v den pečení, pak už to není ono. Na silvestrovskou party ho tedy doporučuju péci dopoledne. Tyčky z těst s bramborem, tvarohem či sýrem stačí vyválet a nakrájet rádýlkem nebo pizza kolečkem přímo na plechu, dají se udělat i dosti dlouhé. Vezmeme 250 g tuku (sádlo, máslo, směs obou, ev. hera), 250 g hladké mouky a 250 g tvarohu nebo sýra nebo nastrouhaných vařených brambor, trochu soli a spojíme, necháme chvíli odležet. Vyválíme placku 3-5 mm silnou rovnou na pečícím papíře nebo na podložce na plechu, potřeme vajíčkem, posypeme hrubou solí, kořením, bylinkami a sýrem a nakrájíme na tyčky, upečeme. Po vychladnutí rozdělíme na jednotlivé kousky, zahorka se lámou.
Nebojte se zkusit překládané pagáčky, mohou být s bramborem i sýrem, škvarky, a jsou lepší než jen ty z těsta s jogurtem či zakysankou.
Slané koláčky v miniverzích do tartaletkových nebo muffinových forem se dají plnit různě, hodí se i jako quiche (kiš) zalít zakysankou se sýrem. Ještě důmyslnější je quiche bez těsta, tím zaručeně ohromíte. Na klasičtější pohoštění doporučuji pár dnů předem upéci domácí paštiky, mohou být i s rozinkami, ořechy, olivami. Někteří zase dávají přednost pečenému nebo uzenému vepřovému kolenu, podávanému s různými křenovými omáčkami.
Za mého mládí byly v módě nejrůznější tzv. bowle, což byly dosti podivné směsi ovoce, sodovky a vína. Pilo se to snadno, ale následky to mohlo mít děsivé. Kombinace vína a majonézy také není vždy tolerována, tak pozor na to. O půlnoci se pojídal ovar s křenem nebo hustá polévka.
Jak na Nový rok, tak po celý rok.
Pověry a zvyky mělky ovlvinit pozitivně celý následující rok. Měla se sejít celá rodina. Čočka přináší peníze. (Tento zvyk prý dnes je nahrazován pojídáním melounu, aby byl milion, ale to se mi zdá být velkou vulgarizací a zpupností.) Nemělo se jíst nic, co by uletělo, uplavalo, uteklo, čili drůbež, ryby, zvěřina…vychází to na vepře nebo krávu, ale pro štěstí se dává přednost vepřovému. Nemá se nic půjčovat a vynášet z domu. Dalších pověr je ještě spousta, smysl je však stejný, zajistit úspěšný rok. Novoroční předsevzetí k tomu také patří.
Na Tři krále zima zlá je.
K+M+B znamená Kristus žehnej tomuto domu, připojil se rok. Zapisovalo se svěcenou křídou. 6. lednem končí oslavy Kristova narození. Při koledování na Tři krále děti předváděly divadelní hry na vánoční motivy. Odměnou jim byly nejčastěji peníze.
Tříkrálový koláč se peče hlavně ve Francii a Španělsku. Jeho obdobou byl u nás věnec z mazancového těsta, do kterého se zapékala mince nebo hrášek podobně jako do tohoto koláče. Ani po Třech králích období hodování a zábav nekončí, ale přechází plynule do masopustu.
Nejnovější komentáře