Tento koláč je pozoruhodný hned z několika důvodů. Jednak jde o autentický historický recept, druhak využívá nastavení surovin bramborami, a to jak v těstě, tak i v náplni. Tím se obojí odlehčí.
Za války to mělo důvod mnohem prozaičtější, ušetřilo se na přídělových surovinách, neb brambory byly bez lístků. Více v tomto článku. Půlky vajíčka se připravily jednoduše rozšleháním, ale dávám celé.
Příprava není složitá.
Vezmu stejně brambor jako mouky (po 250 g), k tomu 1 vejce (místo původní půlky), a 80 g tuku (jen máslo nebo i jiný tuk) umíchaných se 120 g cukru a jeden prdopeč. Těsto je dosti měkké. Třetinu si odložím na mřížky a zbytek rozprostřu do pekáče, plochou o kus většího než dortovka, nebo do dvou menších forem. Dělám spíše slabší vrstvu a do náplně pak použiju dva vaničkové tvarohy.
Na náplň se smíchá jeden tvaroh s dalším vejcem (opět v originále 1/2), 200 g brambor a cukrem, trochou rumu a navrší na těsto. Variantou je potřít těsto pod tvaroh nějakou ostřejší marmeládou. Do zbylého těsta přidávám trochu mouky navíc, aby se mřížky lépe vyválely. Někdy zdobím rozinkami, někdy šachovnicově přidám marmeládu do čtverců. I nějaké ovoce by mohlo být. Dám péci pěkně dozlatova.
Brambory v koláči nejsou vůbec cítit, v těstě ani v náplni, naopak má báječně kyprou strukturu, není suchý a voní tak starosvětsky. Připomínal mi nějakou návštěvu venkova v dětství. Dokonce ho ocenila i máti, že je to ono, co si z dětství pamatuje! Klidně si ho můžete upéct více, protože nejméně 3-4 dny vydrží v dobré kondici.
Nejnovější komentáře