Zdá se mi, že zavařování jde zase poslední roky více do módy. Sice se prodává všeho mraky, v konzervách i ve skle, ale složení ani chuť častokrát neohromí. Lepší luxusnější produkty zas překvapí i cenou. Když jsou dostupné suroviny, je lepší si něco zavařit doma. Vybírám pár osvědčených receptů z mých starších příspěvků:
Marmeládu z meruněk jsem vařila dosti jednoduše a hlavně jen z ovoce a cukru. Inspirovala mě Benedetta se svou broskvovou a zafungovalo to skvěle. Na 2,5 kg vyloupaných meruněk , hodně zralých, jsem dala 900 g cukru a šťávu z jednoho citrónu. Vařila jsem asi půl hodinky a vše rozmixovala, ale ne úplně na kaši. Přidala jsem lžíci nastrouhaného zázvoru, který výborně zvýraznil chuť, aniž by se sám moc prosazoval. Naplněné skleničky jsem zasterilovala 20 minut klasicky v hrnci, je to nejspolehlivější. Zbytek jsem jen rozloupala a nacpala do velkých sklenic nasucho a pořádně zasterilovala, je to lepší než mrazit – meruňky ztrácejí barvu a nevypadá to pak moc hezky. Užijí se do koláčů.
Rybíz na džem je dobré tradičně vytočit na odšťavňovacím mlýnku, použít odšťavňovač, případně povařit a propasírovat. Svaří se s cukrem (750 g na 1 kg rybízu), až má požadovanou hustotu. Džemy otáčím na víčko, ale pro jistotu ještě 20 minut steriluji, tak mi vždy vydržely. Používám ho hlavně na vánoční linecké nebo válečný bramborový koláč.
Rybíz à la brusinky je jedním z mých nejoblíbenějších, a to i kvůli velejednoduché přípravě. Složitější recepty s přeléváním octovou vodou a podobně se mi neosvědčily. Do hrnce obereme 1 kg červeného rybízu, je-li třeba, předem omyjeme. Zasypeme 650 g cukru, pět hřebíčků a kousek celé skořice přidáme a promícháme – pak už ne! Přikryjeme, necháme stát cca dvanáct hodin. Povaříme dvacet minut – hotovo, plníme! Pokud rybíz tuhne málo, může se přidat jeden gelfix, nevadí, že až ke konci varu, funguje to i tak. Bez gelfixu zasterilizujeme zase 20 minut. Dávám na lívance a do koláčků, hodí se i do jogurtu a muesli.
Rybíz i borůvky a další drobné plody se snadno zavaří ve vlastní šťávě, očištěné bobule prosypeme řádně cukrem, po vrstvách. Na sklenici 300 ml dáme asi 3 lžíce cukru. Trochu upěchujeme a zasterilizujeme cca 20 minut, varem se bobulky „smrsknou“, ale to je správně, šťávy pustí dost a využijí se pak všude.
Černý rybíz bez vaření zvládnete i bez kuchyně. Asi tři čtvrtě kila opraných, okapaných a „oďoubaných“ kuliček smícháme s cukrem jedna ku jedné a pořádně promačkáme. Necháme stát do druhého dne (v lednici radši) a naplníme do skleniček. Zavřeme, nevaříme, nesterilizujeme, vydrží i roky a bude stále lepší.
Zajímavé je ovoce kombinovat, kořenit, přidávat alkohol. Mám ještě další recepty, baví mě to, když mám zavařovat z čeho, když přijdu k nějakým plodinám a mám na to právě čas a není to právě den před dovolenou či jinými vážnějšími událostmi. Jednou jsem ty meruňky zavařovala při hlídání tehdy dvouleté vnučky, a to byl masakr – nejvíc ji bavilo měkkou půlku meruňky patlat po všem nábytku kolem…dělala, že to jako umývá houbičkou.
Nejnovější komentáře