Našla jsem svůj článek z počátků blogu (2009), kde ho těžko někdo objeví, ale myslím, že jako příspěvek k letnímu ne-vaření má stále co říci. Od té doby se objevilo i plno jiných rychlokuchařek, má to vždy své ale: hlavně si vše musíte přizpůsobit svým podmínkám i chutím.
Hru na rychlost při vaření hraju sama se sebou už dávno, ale určitě mě inspirovaly minimálně dvě generace mých bezprostředních ženských předků. Byly to ženy aktivní, a tak netrávily zbytečně čas v kuchyni, ale účastnily se též všech zábav s rodinou. Proto bylo nutno po příchodu z plovárny, výletu, bruslení, výstavy mít jídlo pro rodinu na stole rychle! Někdy se vařilo více a pro tu radost s tím spojenou, jindy to muselo lítat…někdy se ohřívalo a dokončovalo jídlo uvařené předem, ale dělaly se i všelijaké rychlovky. Otázka je, jak dlouho by příprava takové rychlovky měla trvat? Naše matka to myslím kdysi vyřešila analogií: „V hospodě na minutku taky čekáš dvacet minut.“ To je reálná doba, ano, za dvacet minut se dá uvařit ledacos. Zapátrala jsem na netu. Hesla jako Život je příliš krátký, abychom ho strávili v kuchyni ap. nechyběla, ale když jsem se prokousala obdivnými frázemi k podstatě věci, následovalo zklamání. Pětiminutové či desetiminutové vaření je jen těžko uskutečnitelné! Tam se vejdou prakticky jen steaky, dary moře, vejce, obložené pečivo různých národností, polévky spíš studené, saláty. Na širší nabídku už je třeba mít něco předvařeného či použít mikrovlnku, friťák nebo jinou techniku.
Na sprinty zakládám novou rubriku a samozřejmě uvádím první recept, sada dalších tipů je připravena.
Postupně jsem dala dohromady asi dvacítku jídel. Přílohou byly krom nudlí i ty rýžové, kuskus, domácí halušky i kupované noky, krom zeleniny pečené ryby, játra, burgery, sýry, uzené kuře i uzené. Vaření brambor se urychlí mikrovlnkou, pak jde i kaše.
Nejnovější komentáře