K pátým narozeninám si nejstarší vnučka přála celou party ve stylu Ledového království. To mám z toho, že jsem jí ukazovala na Pinterestu různá videa s vařením i s dorty, aby si nějaký vybrala, no a dopadlo to takhle. Jenže, pět jí je jen jednou, tak co by babička neudělala. Byla to zkrátka výzva, jak je dnes módní říkat. V lockdownu beztak zbývalo času dost. Musím se se všemi přípravami svěřit aspoň tady, protože rodina i kamarádky už obracely oči v sloup, jak jsem o dortu začala…zajímá-li vás jen recept, sjeďte na konec.
Je to tolik detailů, které se musí vyřešit! Jasně, jistě by to šlo odbýt mnohem jednodušeji, jenže kdy jindy si něco takového vyzkouším? Promýšlela jsem skoro celý půlrok, jak to všechno pojmout. Zdobení a piplání mi moc nejde, tak jsem musela trénovat – třeba krémy do dortu, polevy, jak to obarvit a jak zařídit, aby se nesrazily, vydržely, aby se nespojilo a nerozpustilo něco, co nemá. Variant bylo mnoho. Potahovaný dort jsme nikdo nechtěli. Jen modrou barvu jsem kupovala. No a při hledání vhodných barev (hypáčové prý barví špatně) jsem se obeznámila i s weby pro profíky, kde jsem si mohla vybírat i další vymoženosti (nebo vymyšlenosti), co se k tématu hodily. Ovšem radši dost předem, protože jsem zjistila, že motivy s Frozen jsou často vyprodané. Promyslela jsem hodně variant, vyzkoušela práci s krémy a zdobením, než jsem se dopracovala k té finální, kterou zvládnou i méně zručné osoby :).
Dort měl být patrový, ale nakonec kvůli horkému počasí jsem pekla jen jedno větší patro, pro plánovaný počet účastníků bohatě stačilo. Na přepravu a manipulaci se mi to zdálo mnohem jednodušší, už třeba kvůli výšce. Patrový by se do lednice ani krabice prostě nevešel.
Finální zdobení jsem umístila nahoru až před podáváním. Z koupených atributů to byla figurka Elsy a číslice-svíce. K tomu cukrové ledové kry, které jsem mohla udělat předem. Je to snadné a efekní, zkusila jsem i barevné. Počítala jsem s tyrkysově modrým krémem na obmazání a se stékanou polevou z bílé čokolády, ale ta vnučce nechutnala. Tak jsem natrénovala bílkovomáslový krém, co má vydržet – a vydržel. Načetla jsem o něm kilometry dotazů a rad, vyzkoušela už na mechové roládě i muffinkách. Uvažovala jsem, zda půjde připravit dopředu do lednice a před zdobením jen nechat povolit, ale není to ono, drží pak hůř. Ale proti původnímu receptu snese méně cukru.
Druhý krém, snad nejčastěji dnes dávaný všude, je z mascarpone a šlehačky, ten jsem taky nikdy dřív nedělala. Dobré je ještě doplnit ho tvarohem, ale jak jsem si i ověřila, musí se dát vykapat, aby držel. Žádné problémy s ním nebyly a barvil se taky dobře. I tenhle nejbělejší krém posunul barvu trochu dozelena. Používala jsem jí málo, protože přece jen obsahuje tartrazin, i když ve schváleném množství.
Další fígle jsem nastudovala na blozích a fb skupinách cukrářek, třeba u Míši Landové – dávala pod krém ještě lemon curd a ovoce s trochou škrobu rovnou na krém, to se mi líbilo. Původně jsem uvažovala o želatinovém ovocném disku, ale to se mi zdálo technologicky náročné, jak to trefit a zasadit do krému ap. Lemon curd vnučka miluje a borůvky se k němu budou skvěle hodit i barevně. Zachytila jsem i aktuální diskuze o nejlepším a nejzaručenějším receptu na dortový korpus a zařídila se podle nich. Na obyčejnou roládu šlehám celá vejce, ale někdy těsto spadne. Z domova jiné piškoty nepamatuju, nějak se nedařily – hodně to bylo tím, že se vše šlehalo ručně. V robotu naplno potřebuje sníh pět minut, a to jedna ruka těžko zvládne. Olej, rozpuštěné máslo nebo bez tuku? V tom osvědčeném receptu od Mirdy se žloutky jen trochu prošlehají s olejem, což je dobré zjednodušení. Někdo přísahá na polohrubou mouku, jiní dávají hladkou. Tak jsem to namíchala. Boky formy se nevymazávají, což zaručí rovný korpus. Peče se den předem, aby provlhnul. Upekl se 8 cm vysoký a opravdu rovný. Měla jsem obavy, že mi uteče z formy, pak že se rozdrobí při prokrajování, ale drobné defekty se zapatlají krémem a nejsou vůbec znát. Krájela jsem dortovým nožem a dořízla zubní nití, korpus byl hodně pružný a nešlo to moc dobře, naštěstí to pak nevadilo.
Každou vrstvu jsem dávala chladit, aby se dort nerozjel. Zabralo mi to s nutnými pauzami skoro celý den. Proužky pečícího papíru dospod, aby nebyla upatlaná stříbrná podložka, se mi povedlo povytahovat až na jeden, který byl moc provlhlý, tak tam zůstal… Slabší vrstvou krému jsem natřela i boky, pak část obarvila a po zatuhnutí v chladu nanesla barevnou vrstvu a uhlazovala plochým nožem i kartou, ručně otáčela. Aby krém nepraskal, má ho být větší vrstva. Chce to čas, mohla jsem ještě pečlivěji, ale to už mi dort zas moc povolil. Zdobení barevnými krémy pomocí sáčku s trubičkou jsem už měla trochu natrénované, zvolila jsem co nejjednodušší možnost. Třeba vytvoření zapleteného copu se mi nevedlo, růžičky šly snáze. Ten druhý krém se barvil hůře.
Noční můrou byly ohlášené třicítky a potřeba přepravy krémového dortu, naštěstí jen na kilometrovou vzdálenost. Pořád jsem nevěděla, jak to šikovně zvládnout, vymýšleli jsme polystyrénové krabice, umyvadlo ledu, ba i suchý led by muž dokázal zařídit… Nakonec mi bliklo, že můžu do dostatečně velké krabice dát namražené vložky z termotašky. Na ně vychlazený dort i s tácem a stačilo to, na místě šel zas do lednice. Oslava se konala venku před domem, tak nemusel být na teple dlouho. Ozdoby dílo završily a dort se líbil, a i když nebyl dokonalý, sklidila jsem mnoho chvály. Fotky dětí zveřejňovat nesmím, tak jen torza, ale oslavenkyně byla spokojená až nadšená. A hlavně všem dort chutnal, i té nejmenší roční. Lemon curd měl šmrnc, borůvky dodaly další chuť a dobře to spolu ladilo. Zbytek šel pak zas do lednice a dá se taky zmrazit.
Recept:
Ledové kry: 150 g krupicového cukru a 140 ml vody svaříme na hustý sirup, Barvu přidáme hned (velmi málo, na špičku párátka). Je hotový, když dělá velké bubliny, jen chvíli před tím, než začne karamelizovat (žloutnout). Když kápneme do studené vody, hned ztuhne (viz foto). SIrup nalijeme na pečící papír (olejovat nedoporučuji) a můžeme trochu rozetřít. Necháme ztuhnout a před použitím rozbijeme – rozlámeme na kousky.
Světlý korpus: Na 1 vejce se počítá 30 g mouky a stejně cukru, 1 lžíce oleje, dál špetka soli a citronová kůra. Na dort 26 cm v průměru, vysoký asi 8 cm, jsem vzala 9 dosti malých vajec a po 250 g cukru i mouky, 8 lžic oleje. Nejprve vyšleháme z bílků sníh, a to důkladně jen se solí, pak po částech přidáme cukr. Šleháme aspoň pět minut naplno. Žloutky lehce promícháme s olejem a přilijeme do sněhu, zamícháme jen zvolna, pak sypeme mouku a promícháváme už ručně stěrkou, nezapomeneme na citronovou kůru nebo vanilkové aroma. Těsto je hodně pěnové. Nalijeme do formy/ráfku s pečícím papírem na dně, sklepneme a pečeme na 150° kolem 3/4 hodiny, až je zapíchnutý nůž nebo špejle čistá. Důležité je nechat korpus chladnout aspoň 5 minut ve formě, pak oříznout dokola od formy, otočit, sloupnout papír a nechat stát do vychladnutí.
Krém do dortu s mascarpone: Na tuto velikost jsem vzala 3 balení všeho: mascarpone, šlehačka, tvaroh. Zbyla cca šestina, dal jsem ji zmrazit pro další použití. Ze 2 balení by krému bylo asi málo. Tvaroh jsem použila tučný, dala večer vykapat do cedníku s gázou. Mascarpone se šlehačkou jsem najednou šlehala v robotu, pak přidala tvaroh a cukr, ne moc, a šlehala jsem už pomaleji. Krém se může různě ochutit, dala jsem jen trochu citronové šťávy.
Borůvkový rozvar: Mražené borůvky (200 g) jsem svařila s cukrem dle chuti a zahustila 1 lžicí škrobu.
Krém na zdobení – bílkovomáslový: Nakonec jsem potřebovala jen trochu na vytvoření okraje dortu, ale používá se často i na obmazání. Vzala jsem 2 bílky (60 g) a nad párou je míchala s 80 g krupicového cukru a špetkou soli do rozpuštění, než dosáhnou teploty 70 ° a než se začnou vařit… Pak se šlehá naplno do vytvoření hustého sněhu či něčeho připomínajícího spíše polevu, do které se již na nižší rychlost a postupně aspoň na třikrát zašlehá 180 g změklého másla na kostičky. Někdo radí hodně změklé, někdo jen trochu, vyšlo mi obojí. Opět lze dobře ochucovat. Použila jsem nejprve bílý krém, pak do sáčku s trubičkou přidala modrý krém a do menší zdobičky dala borůvkový lila krém, toho nebylo třeba moc.
Sestavení dortu: pláty jsem skládala v přirozeném pořadí. Každý jsem nejprve potřela lemon curdem, na něj navrstvila asi centimetr mascarpone krému, na něj borůvky, po vychlazení další patro a nahoru jen lemon curd a krém. Dorovnala jsem boky a dala vychladit na více hodin. Pak jsem teprve část krému obarvila a dort po vychlazení dokončila. Mezitím jsem připravovala bílkový krém. Doladila jsem sypaným cukrovým zdobením Frozen, na boky nalepila obrázky na rýžovém papíře a bylo to hotové. Zbytek dekorací jsem doplnila až na stole.
Nejnovější komentáře