Smažené kosmatice, tedy květy obalené v těstíčku, jsem též zkoušela, ale je to jen takový mls, jí se nasladko i naslano. Opět je třeba stopky hodně ostříhat.
Recepty se vyjadřují dosti vágně: začala bych vejcem, tekutiny jen 2-3 lžíce (mléko, smetana, víno, pivo či voda) a zahustit hladkou moukou, nesmí být řídké, ale ani tuhé. Použila jsem na pět květů 1 vejce, 3 lžíce šlehačky, špetku soli,vyšlehala, k tomu přiměřeně mouky a bílého vína, aby těstíčko skapávalo. Moc husté mi slepilo kvítka do sebe a smažit nešly dobře, nadýchané kosmatice to nebyly, naředila jsem. Chcete-li zvlášť vycizelovaný postup, tak se koukněte ke Florentýně. Květy stačí otřepnout a ve vyšší vrstvě oleje smažit, je to rychlé, tak klidně v malém kastrolku po jednom. Neotáčet. Stopky se po usmažení snadno odtrhnou a křupavou pochoutku si můžete dát jako řízek s kaší nebo nasladko s cukrem nebo medem. I když se mi to dosti povedlo, chuť bezu se smažením neuchovala. Pro zajímavost se kosmatice vyzkoušet dají. Slovo kosmatice označovalo smažená vejce (kosmatý=chlupatý), spojení s květem černého bezu je pozdější.
Dalším tipem, jak to voňavé kvítí využít, je cheesecake. Lehce jsem nadrolila hromádku kvítků do zakysané smetany, osladila, dochutila citrónem a trochou kůry a nechala chvíli odležet, aby se chutě rozvinuly. Pak jsem přidala želatinu (řiďte se návodem na sáčku) a dala ztuhnout do papírových košíčků do formy na muffiny, na dno jsem položila sušenku.
Použila jsem jen 650 g zakysanky na 20 g želatiny, jindy kombinuji tvaroh se zakysanou nebo i s mascarpone, ricottou, jogurtem, jak se mi hodí. Květů je třeba tak 8. Ještě jsem si 2 květy nechala na ozdobu do želé navrch. Dělala jsem z menšího množství, ale na celou dávku je želé ze 1/4 l málo (1 lžíce na košíček), z 1/2 litru je to lepší, tj. 20 g želatiny. Vařila jsem z bílého vína, osladila, pak vmíchala kvítka. Vypadalo to celkem hezky. Recept na pečený cheesacake najdete zde, ještě jsem nezkoušela.
Mrkvový máz s bezem je středověká pomazánka na lívance, sladká a kořeněná. Bílá kvítka v něm zůstanou neporušená, což vypadá zajímavě. Máz není kyselý. Poměry si musí každý upravit. Zkoušela jsem nejdřív asi 500 g mrkve na nudličky, dusila jsem dosti dlouho se špetkou soli doměkka. Pak jsem mrkev rozmixovala, osladila rozinkami, medem i neautenticky cukrem. Přidá se mírně skořice a muškátového oříšku a dál dusí, dokud se chutě nespojí. Nakonec se vmíchají kvítka z černého bezu. Máz vydrží dosti dlouho v lednici, lepší je po proležení. Víc skleniček doporučuji zasterilovat, stačí 20 minut.
Nejnovější komentáře