Byly posledním receptem seriálu Ohnivé kuře a hned mě zaujaly jednoduchou přípravou. Totiž různé recepty s medem, kde se kuře peče, jsem už zkoušela, a nějak to mělo vždy vady, bylo i těžké uhlídat, aby se kousky nespálily. Což se v tomto případě prakticky nemůže stát.
Maso se totiž vaří v kořeněné omáčce, která se pak zredukuje nahusto (originální recept zde). Inspirovalo mě to k vlastní verzi, stačí nashromáždit potřebné ingredience. Ty moc exotické pro vaši kuchyň lze vynechat nebo nahradit, i tak budou paličky dost kořeněné a chutné: lehce sladkokyselé, lehce pálivé. Dominantní chutí je zázvor se sójovou omáčkou.
Na porci počítám 3-4 paličky podle velikosti, dají se použít i horní stehna. Tentokrát 8 paliček vážilo asi 1,15 kg, vyšlo to na 3 porce. Doporučuju dělat z většího množství.
Do velkého kastrolu jsem dala nejprve na olej orestovat jednu cibuli, tři stroužky česneku a dvě velké lžíce pokrájeného zázvoru, zalila asi 2 dl bílého vína a přilila přibližně stejně nebo trochu méně sójových omáček. Radím použít nějakou fermentovanou, ne ty laciné. Přidala jsem koření: skořici, badyán, kardamom. První dvě mám mleté, stačilo tak po půl lžičce a 3-4 tobolky kardamomu. Dál pár lžic medu, může být i javorový sirup nebo prostě cukr. Ještě trochu octa, mívám vinný nebo jablečný. Maso jsem opepřila, solit se nemusí, neb sójovka je slaná dost a po zredukování o to víc. Omáčku jsem dolila vodou, aby byly paličky skoro potopené. Vařila jsem je mírněji tak půl hodinky, asi dvakrát obrátila, aby zhnědly ze všech stran. Když kůže začala slézat, vylovila jsem je do misky. Přepnula jsem plotýnku na plný výkon a svařovala omáčku, až byla hustá. Škrob nepřidávám. Netrvalo to ani tak dlouho. Průběžně jsem ochutnávala, ale zdálo se mi to dobré. Vrátila jsem maso do omáčky a podávala s rýží, kterou jsem mezitím uvařila.
Dobré jsou i s bramborovou kaší, na fotce jsou spíš šťouchané brambory s mrkví. To jednoduše přidám k bramborám jednu až dvě mrkve nakrájené na menší kousky, aby u brambor dostatečně změkla. Sliju a přihodím kus másla, rozšťouchám, naliju trochu ohřátého mléka a ještě pošťouchám. Je to něco mezi kaší a šťouchačkami, nemám ráda jemnou mixovanou kaši.
Když jsem předloni paličky připravovala na větší sešlost, uvařila jsem je předem v devítilitrovém hrnci, byl plný tak do 3/4 . Použila jsem 45 paliček, takže i surovin na omáčku byl téměř pětinásobek, ale taky se povedly. Maso a omáčku jsem vezla zvlášť a na místě jen ohřála, podávala jsem je s rýžovým salátem, což byla do teplého počasí dobrá volba. I v jídle konzervativním osobám tenhle recept kupodivu dosti chutná. Můžete si ho přizpůsobit co do pikantnosti, sladkosti, kyselosti. Víno dávám jindy klidně i červené, cibulku naťovou, zázvor nahradím v nouzi i mletým, nemám-li čerstvý. Mělo by to však chutnat víceméně stejně.
Nejnovější komentáře