Když změníte jen přílohu, dosáhnete se stejným jídlem docela jiného výsledku, napadlo vás to taky? Většinou se vaří ty běžné přílohy jako brambory, knedlík, rýže, těstoviny, ale jsou i jiné zajímavé možnosti, nakonec nijak komplikované nebo náročné, které mohou běžné jídlo ozvláštnit.
Bramborové noky se většinou kupují, ale není těžké připravit domácí – pokud tedy jich nepotřebujete pro regiment hladovců a oželíte jejich mačkání mezi vidličkami, i Italka je jen nakrájí… Ani halušky ze syrových brambor nedají tolik práce. Jestli váháte, zda něco zkusit, porovnejte ještě jejich cenu 🙂 Rovněž palačinkové nudle (fritátové, celestýnské) nejsou k zahození, i když ty se někomu už pracnější zdají: obyčejné těsto na palačinky bez cukru a kypřidel, jen s málo vajíčky, spíše řidší, upeču na skoro suché pánvi, pak nakrájím na široké nudle. Nejradši jsme je v dětství měli s okurkovou omáčkou, ale jsou dobré snad s každou.
Na pečenou zeleninu zase využijete i jednotlivé zbylé kusy různých druhů. Základem jsou brambory, mrkev, celer bulvový nebo řapíkový, petržel, dost cibule. Velmi se hodí červená řepa, kousek dýně, pór, kapustičky. Nedávám kedlubny a květák nebo zelí, ani česnek. S letními a mokřejšími druhy jako cuketa, rajče, lilek, paprika to taky nemíchám.
Osvědčuje se mi nakrájet vše na kousky tak dvoucentimetrové, dělají se i velké, třeba 5 cm, ale ty se pečou dlouho, nebo naopak malé, které zas mohou poněkud zkašovatět. Zeleninu v míse promíchám se solí, pepřem a olejem. Je lepší nechat ji odležet, klidně přes noc. Zelenina se vypeče, zmenší objem, nakrájete jí proto radši více. Peče se na plechu na 200° zhruba hodinu, ke konci dávám na horní mřížku nebo opatrně pod gril, záleží, jak moc vody pustí.
Samozřejmě k omáčce, v které už kořenová zelenina je, se tato příloha nehodí, ale k různým gulášům, přírodním plátkům, pečenému kuřeti, sekané, stejkům určitě ano. O dalších méně tradičních přílohách zase někdy jindy.
Nejnovější komentáře