Nic světoborného, jen všednodenní jídla i pro děti: rajská a dýňová omáčka. Vařím vždy více porcí a maso k nim přidávám dle libosti, i mleté koule, kuře nebo krůtí, hovězí ani ne. Omáčky jsou to poměrně rychlé, ale chuťově lepší až další den nebo dny, zkrátka musí se to proležet a prolnout. A jsou to takové omáčky, které uvaříte i bez masa.
Na rajskou orestuju cibulku na másle s olejem, přidám konzervu sekaných rajčat a ještě malý protlak, zředím vodou a bujónovou pastou (lze dát kostku), opatrně přisolím a opepřím. Nechám dusit asi pět minut a pak nadrobím do omáčky hrst perníčků, mohou to být i ztvrdlé vánoční včetně polevy, vše se rozpustí. Dle potřeby rozředím vodou a dusím tak čtvrt hodinky. Pak vše rozmixuju a dochutím, přidám skořici nebo perníkové koření, když jsou perníčky málo kořeněné. Hodí se i citrón. Přidala jsem ještě kousek másla. Může se podávat – masové koule jsem ve větším množství pekla v troubě, tak jsem je jen dala do omáčky přihřát. Klasika praví, že k rajské patří vařené hovězí z polévky. Měli jsme ji s těstovinou, kuskusem i rýží, vždy s pauzou:)
Podobně jsem zacházela s omáčkou dýňovou. Šikovné je hokkaido, protože se neloupe. Máslovou dýni bych spíš předem upekla v troubě.
Když už nějaké to maso máte, začněte zase cibulkou na másle. Přidávám i pokrájený řapík celeru a pár stroužků česneku. Orestuji dýni a podusím, pak rozmixuju, doliju smetanu i trochu mléka a dochutím solí, pepřem, případně i trochou bujónové pasty nebo cukrem. Podle situace se můžou kostky dýně vhodit rovnou k masu a upéci doměkka, maso pak vyndat, dýni s výpekem rozmixovat a přidat smetanu. Krom základní verze lze omáčku stejně jako polévku dochutit třeba zázvorem, kari, čili, použít kokosové mléko. Vnučkám dýňová omáčka moc chutnala s kuskusem, dokonce si obě přidaly. Výborná je i s širokými nudlemi anebo s žemlovým knedlíkem.
Nejnovější komentáře