Když jsem procházela na starém blogu recepty na cukroví, abych vybrala další sérii, dopočítala jsem se téměř třiceti druhů… pravda, ne všechny se osvědčily, ale i tak zbývá dost těch dobrých. I u nás přes průběžné řeči či spíš kecy dalších členů rodiny se nakonec cukroví sní, nikdy se nic nezkazí a nevyhodí – vždyť to klidně u některých druhů může trvat až do pověstných Velikonoc. S novou generací vnuček mám zájem o cukroví a jeho přípravu zajištěn ještě nejméně na deset let, spíš déle.
Vybírám nyní cukroví s ořechy, které se taky může péci dost s předstihem. Jen vzpomeňte, jak vanilkové rohlíčky nejprve nikdo nechce a nakonec jsou velmi chutné, když už je všechno ostatní snědeno. Aspoň u nás to tak bývalo, dokud jsem je nezačala péci mezi prvními druhy. Ty být musí. Osvědčil se mi prostý recept, který jsem získala od své kamarádky sousedky v Jablonci. Skutečně jsou dobré i z Hery, ač jinak upřednostňuju máslo. Nyní dávám napůl. Nerozpadly se mi nikdy. Byly dobré hodně rozleželé, začínala jsem s nimi brzy, už kolem Mikuláše. Někdo je dělá hodně malé, někdo až jako prst. A samozřejmě se hodí péci je s dětmi.
Vanilkové rohlíčky
400 g hladké mouky, 250 g Hery nebo másla, 2 vejce, 60 g moučkového cukru, 160 g mletých ořechů, asi 100 g moučkového cukru s vanilkou na obalení
Vše spojíme v těsto a buď z válečku nebo uždibováním kousků válíme rohlíčky. Množství vystačí asi na dva plechy. Pečeme dle velikosti asi 8-10 minut. Obalujeme je až trochu schladlé, aby se nelámaly.
Plněné ořechy
Plněné ořechy byly dlouho jediným mým zástupcem cukroví s krémem. Babičce krémy moc nešly a matka dávala vždy přednost sušenkovitějším druhům bez náplní. Jde o druhý recept od kamarádky sousedky – a je skvělý. Vždy se povede. Základem je mít ty formičky, mám jich třicítku, což je v pohodě na plech – jenže z uvedené dávky jsem upekla plechů osm! Tak není divu, že mi to s malými přestávkami zabralo přes půlku dne.
Těsto jsem měla odleželé v lednici skoro týden, ale to nemusí být, to byla spíš časová nouze. 160 g másla a 160g tuku nechám rozměknout, přidám 160 g pískového cukru, 120 g mletých ořechů, 400 g hladké mouky a 2 lžíce kakaa. Spojím těsto a dám do chladu.
Formičky myju důkladně, aby při použití 1x za rok nebyly cítit po žluklém tuku, a tak je na první várku trochu vymažu, pak už není nutno. Peču na 170°, vysypu je na prkénko a vzápětí každou rychle vyklepnu ťuknutím o hranu. Můžou se nechat zchladnout i více, ale šetřím čas. Pozor na manipulaci, jsou křehké. Prázdné formičky zchladnou rychle, dají se za chvilku plnit znovu. A znovu. A znovu…Mít dvě sady, šlo by to rychleji – jenže to by chtělo taky dvoje ruce! S dětmi bych se však do ořechů nepouštěla. Prázdné uchovám na balkóně a plním až pár dnů před svátky.
Nádivka je z 200 g másla, lžíce kakaa, 120 g moučkového cukru, 70-100g mletých ořechů, 1 žloutku a 2-3 lžic koňaku. Ten jsem si tam přidala, aby zvýraznil chutě. Další možností je použít krém z karamelového Salka s máslem, ba i samotné Salko někdo doporučoval. Půlky naplníme a uchováme do chladu, aby se proležely. Máslová nádivka vydrží.
Oříškové půlměsíčky
Tenhle recept pochází od hospodyně mého prastrýce a je z chudých let, kdy se část ořechů nahrazovala strouhankou. Doporučuji použít většinu ořechů a dát jen lžíci piškotových drobečků kvůli konzistenci.
Na těsto zpracuji 250 g hladké mouky, 3 žloutky, 120 g tuku (másla), 100 g cukru.
Na sněhovou hmotu je třeba ze 3 bílků sníh, 150 g moučkového cukru. 160 g mletých oříšků/ořechů, 2 lžíce strouhanky nebo piškotových drobečků (nebo až 80 g drobečků a jen 80 g ořechů)
Těsto jsem vyválela, přenesla válečkem na plech a dala do trouby. Na ořechovou hmotu jsem ušlehala bílky s cukrem, lehce jsem vmíchala ořechy a drobečky. Zapečenou placku jsem natřela rybízovou (výraznější) marmeládou, na ni rozetřela sněhovou hmotu a dala znovu do trouby. Množství stačí na jeden plech. Po upečení jsem placku rozkrájela kulatou formičkou na měsíčky.
Masarykovo cukroví
Je to vlastně dobré linecké s ořechy. Bez válení se nakrájejí kolečka z válečku a lehce obalí v moučkovém cukru.
300 g hladké mouky, 200 g másla, 100 g cukru, 170 g lískových oříšků, 1 žloutek
Množství jsem si upravila na celé máslo (250 g ): 370 g mouky, 120 g cukru, 200 g oříšků, 1-2 žloutky, což je na 60 sušenek (2 plechy). Ořechy se dají použít krom originálních lískových i vlašské, ba i mandle. Namočit je předem aspoň na půl hodiny pomůže při krájení. A bude-li jich méně než v receptu, ani nevadí. Sušenky obaluji v cukru až vlahé, neulpí ho na nich tolik a na chuť to zcela postačí. Dá se do nich přidat i nějaké koření, skořice, muškátový oříšek, existují i kakaové. Ale to je jen nápad, mám je nejradši v základní verzi. Vydrží nejméně tři týdny, v zimě na balkóně jsem vyzkoušela i dva měsíce. Proležení jim ještě přidá na chuti.
Ořechová kolečka s bílkovou polevou
Na 1 várku lineckého (z 300 g mouky, 200 g másla, 100 g cukru, 1 žloutku) dám hrst mletých ořechů a propracuju. Vykrájím kolečka nebo kytičky, upeču do růžova a lžičkou zdobím kopečky bílkové polevy ze 2 bílků, 180-200 g mouč. cukru a 2 lžic citrónové šťávy. Ručně se tře aspoň čtvrt hodiny, strojem je za pár minut. Na okrajích již musí tuhnout a při ochutnání musí být hladká, bez krystalků cukru. Navrch pokladu půlkami ořechů a nechám zaschnout. V dětství poleva často stékala a my holky ji ráno z válu, kde se kolečka sušila, odlupovaly a ujídaly. Je to jeden z mála receptů po mé druhé babičce Vilmě z Brna.
Nejnovější komentáře