Těsto z půl kila mouky se dalo zadělat docela dobře. Nejprve jsem 150 g másla vyšlehala tyčovým mixérem s 60 g moučkového cukru a 2 žloutky, přidávám hned i sůl, tak čtvrt lžičky. Kejřka dává ještě trochu nastrouhané citronové kůry, pro starosvětskou chuť se hodí i špetka mletého muškátového oříšku. Tříti 15 minut ručně se však v dnešní době zdá zcela absurdní a zbytečně pracné.
Na kvásek jsem si přihřála 200 ml mléka a za chvilku v něm droždí (20-30 g) vzešlo, podpořeno lžičkou cukru. Poezie všedního dne – vždyť to vypadá jak měsíční krajina 🙂 Pak že je vaření málo vzletná činnost… Promíchala jsem mouku s ušlehaným máslem a přilila kvásek. Ručně začněte hníst vařečkou a potom rukama. Mně těsto propracuje robot. Mléka podle receptu bylo tak akorát, může se podle potřeby trochu přidat. Pak jsem těsto nechala kynout.
Jak budu krájet ty trojúhelníky? Byla jsem pro pruh, protože vyválet pravidelné kruhy mi zkrátka moc nejde…a jak jsem si zkusila u těch slaných rohlíčků, ideální formát to nebyl.
Zkusila jsem několik velikostí a tlouštěk těsta. Z půlky těsta byla placka skoro na celý malý vál (A3), tu jsem překrojila na dva pruhy a přiměřené trojúhelníky.
Nejčastějši se používá náplň maková, ale mohou být i jiné – vybrala jsem povidlovou, nemusí se s ní nic dalšího dělat a má přiměřenou hustotu. Když ne, je třeba ji naředit rumem nebo naopak zahustit perníkem či mletými ořechy, přidat skořici a cukr dle chuti. Maková náplň mě vždy trochu odrazovala tím, že se předem musí svařit mák s mlékem, což se rádo připaluje. Jde to však i bez vaření: suchý mletý mák jsem smíchala s marmeládou (i rybízová, povidla), přisladila a dala skořici. Přiředit se může rumem. Konzistence akorát a jednoduchá příprava! Není suchý a chutná dobře. Nyní už jen stačí rohlíčky stočit – to je pro mě nejobtížnější část jejich přípravy! Nějak jsem je ale umotala a dala na plech dokynout. Před pečením jsem rohlíčky potřela vajíčkem a posypala mandlemi. Pekly se asi čtvrt hodiny na 220°. Pěkně se nafoukly a zezlátly. Povidla semtam trochu vytekla, ale nespálila se. Ještě že jsou na pečícím papíře!
Klasický recept není o nic obtížnější než ten moderní jednoduchý – výše popsané těsto se beztak dává odležet a má sklony se lepit, s kynutým se pracovalo mnohem lépe.
Rohlíčky se do druhého dne proležely a vydržely pak velmi dobré tři dny, uchovávala jsem je jen při pokojové teplotě v mikrotenovém sáčku. Pak už lehce vyschly, ale déle by beztak už žádné nezůstaly. Na kynuté těsto je to, myslím, dobrý výkon. Doporučuji vyzkoušet!
Slané rohlíčky
Z nekynutého těsta, ale s droždím, jsem uplácala rohlíčky s náplní tvarohovo-sýrovou. Poměr je obvyklý: 1/2 kg mouky (hladké nebo polo), 1 máslo (nebo jiný tuk, např. napůl se sádlem), 1 droždí, 200-250 ml mléka, 1vejce, sůl. Se solí opatrně, leč nepodcenit! Všechno jsem nadrobila na mouku v míse a zpracovala, pak jsem válela přibližně kulaté placky, bylo jich tak šest, a krájela je na osm dílů. V receptech foodblogerek jsem vyčetla nejrůznější počty placek i dílů z nich krájených, zajímavé!
Plnila jsem náplní z jednoho tzv. hrudkovitého tvarohu, asi 200g balkánského sýra, 1 vejce, zbylého kousku pokrájené čabajky a snad tří lžic pažitky, kterou mám mraženou v lednici. Rozmělnila jsem vše vidličkou, nebylo třeba nic strouhat. Náplň byla slaná a mírně pálivá. A vyšla mi akorát…Motala jsem rohlíčky a potřela je dalším vejcem. Vypadaly velmi pěkně. Jindy dělám náplň se zelím a masem: 1 hodně vymačkané kysané zelí (bal. 1/2 kg), cca 1/4 kg mletého (i uzeného nebo klobásky), 1 vejce, sůl, pepř. Hodí se i k svačinkám a pivu, vínu, těsto s droždím pár dnů vydrží. Ale i tohle těsto se může naplnit sladkou náplní.
Nejnovější komentáře