Mívám pocit, že na speciální pokrmy jsou Velikonoce mnohem bohatší než Vánoce, i když se některé opakují. Naleznete je v menu Tradice a svátky. Letos jsem začala trénovat trochu dříve, neb jsem se chystala na přednášky o zvycích a pokrmech tohoto období od postních dnů až do provodní neděle.
Již ve středu 12. 3. proběhlo první setkání v knihovně Hradčany. Krom povídání a prezentace předkládám i takové menší ochutnávky. Chtěla jsem ukázat něco méně známého, ale tradičního. Nakonec jsem vybrala hubník jako postní jídlo, zapletený mazanec, tentokrát jako věnec ze 7 pramenů, slepované perníčky měkké hned a vejce naložená s červenou řepou, což je další ze způsobů, jak použít vykoledovaná vejce.
Receptů na mazance bude všude spousta, liší se trochu poměrem surovin a způsobem přípravy droždí – můžete ho nadrobit rovnou do těsta, nebo nechat vzejít v důlku z mouky přímo v míse, nebo rozmíchat v misce zvlášť, což lze udělat i den předem (preferent), anebo použít slánek,
Na dva mazance jsem dala slánek z 15 g droždí, 8 g soli a 80 ml vody, 750 g mouky, 200 g cukru, 2 žloutky a 1 vejce nebo 2 vejce a 1 žloutek :), 150 g másla/hery, 2 lžíce sádla, asi 1/4 l mléka, a hnětla jsem v robotu nejméně půl hodiny. Vykynout se může dát i přes noc do lednice. Když bude těsto tzv. volnější, měkčí, stačí zpracovat a popřekládat do koule jako chleba, ale jinak je lepší udělat prameny a mazanec nějak zaplést. Do toho rozinky nedávám, prameny se pak moc trhají, ale jinak je zapracuji po vykynutí. Další kynutí již na plechu trvá kratší dobu, pak potřu rozmíchaným bílkem, posypu mandlemi a dám péci. Tak čtvrt hodiny na 180 °C a dopékám na cca 160 °C necelou půlhodinu, zkusím zapíchnutím nožem nebo špejlí. Při teplotě do deseti stupňů venku se krásně udrží na balkoně jen v mikrotenovém sáčku (radši v krabici, jednou mi je ozobali holubi! ) nejméně týden dobré, jinak spíš v lednici. Venku na lince trvá den, max. dva, než ztvrdnou.
Naložená vejce, uvařená a oloupaná, se dají udělat velmi jednoduše: vezmete sklenici zavařené červené řepy, slijete nálev, přisolíte a dost přikyselíte octem a vejce do něj vložíte, necháte aspoň tři dny odležet v lednici. Já měla kousek řepy syrové, nakrájené jí bylo asi půl hrnku. Dala jsem ji vařit do osolené vody s cibulí, bobkovým listem, novým kořením a pepřem, a když změkla, dokyselila jsem štědrou dávkou obyčejného octa. Vychladlý nálev jsem nalila do sklenic na vejce, těch bylo deset. Vydrží nejméně dva týdny.
Na druhou přednášku o týden později v Nuslích jsem už pořídila medvědí česnek, a tak jsem ještě mohla připravit jednoduchou pomazánku z domácí lučiny.
Přípravy pro rodinu nastanou až další týden, ale zatím ještě není jasné, kde a kdo kdy budeme, takže bude nutno trochu improvizovat. Určitě budu péci nádivku, možná jidášky či tvarohovou štólu, ale jestli bude nějaká pečínka, tak nic zvláštního, to mi strávníci nejedí (jehněčí, kůzlečí, králičí). Snad aspoň zvládneme se sejít tak, abychom společně pojedli vejce proti zbloudění…
Další tipy na pokrmy pašijového týdne zde a velikonoční menu tady nebo tady
Dobrý den,přidávám typ na lučinu jak ji dělám já,1.varianta-tvaroh a větší bílý jogurt,trocha soli rozmixovat a dát vykapat,jak jste psala,2.varianta.tvaroh,malá zakysaná smetana,též pořadně spojit,přidávám hned trochu soli,nemusí se nechat vykapat.Já si do toho často dám hodně nakrájeného kopru a je to luxus za pár korun.
Ještě jeden typ do té majonézy co jste popisovala dávám 1 lžíci polévkovou plnotučné hořčice a pak najemno nasekanou cibuli menší a tak 2 větší nakládané okurky, vmíchám a je skvělá tatarka,v lednici vydrží i měsíc.
Zdravím a stále sleduji Vaši perfektní práci pro naši zálibu ve vaření.
Děkuji Ludmila