Jako inspiraci k běžnému vaření zas vybírám pár jídel, vařených v poslední době. Často to jsou muži na přání nějaké ty retro recepty, tentokrát určitě bratislavská plec. Víte, že jsem ji dosud v životě nevařila? Znala jsem z mládí jen stejnojmenný pokrm zavařený ve skle, nebyl příliš vábný, ale na různých společných vandrech se občas objevil. Nyní mě inspirovaly pěkné fotky u gurmánky Šárky. Byla chuť na nějakou omáčku, tak proč to zrovna nezkusit, když muž má v oblibě i ten konzervovaný hrášek. V našem hypáči se stále ještě dostane španělské vepřové v cenách kolem stovky za kilo, no nekupte to.
Postup jsem si ještě trochu zjednodušila. Plec jsem osolila a opepřila, opekla na sádle, přidala cibuli, pokrájenou mrkev a řapík celeru, podlila a dusila doměkka. Přidala jsem trochu protlaku a zahustila instantní jíškou, ředila jsem mlékem. Nakonec přišly pokrájené okurky a sterilovaný hrášek, kousek másla a bylo to. Bratislavská chutnala o hodně lépe než ta z mládí.
Další retro jídlo byla dušená mrkev, tu dělám úplně jednoduše: Kolečka mrkve dusím, trochu osolím a opepřím, až jsou měkká, přidám máslo, trochu přisladím a podávám. Zahušťovat ani není třeba. K tomu kousek dušeného vepřového a brambora. Tedy viděla jsem i kombinaci mrkve s vařeným vejcem, ale to by mi dost drhlo…
Plněné cukety jsou pro muže jedním z nejoblíbenějších pokrmů, co vařím. Úspěšně do nich používám i masové konzervy, když je muž vyřadí ze strategických zásob :). Tentokrát jsem v mrazáku ještě našla zbylou náplň od plněných paprik z podzimu – uplatnila se překvapivě skvěle.
I kuřecí čtvrtky nebo stehna dostanu za dobrou cenu. Někdy je použiju celá, třeba na kuře na zelí, jindy je vykostím a nastřádám vše na polévku. Kombinovala jsem kuře se žampiony a pórkem, podlité pivem, pak kuře s houbovou smetanou omáčkou a jarní cibulkou, které jedly dokonce všechny holky, nebo směs s fazolkami a další zeleninou. Jistě taky máte řadu dalších tipů, ke kuřeti lze přidat ledacos. Zkuste hledání tady vpravo, stačí napsat kuře.
Ba i lilek se už objevil. Původně jsem chtěla udělat parmigianu, na kterou tu ještě ani nemám recept, ač ji už znám tak 15 let a nemůže chybět ani v Zrnkách všehochuti, věnujících se jídlům z cest. Připravuji ji takto:
Melanzane alla parmigiana 2-3 lilky Asi 300 ml rajčatového protlaku Cibule Čerstvá bazalka 400 g mozzarelly ap. 3 lžíce strouhaného parmazánu Mouka Strouhanka Sůl Cukr Olej Lilky nakrájíme na podélné plátky ½ cm silné. Buď klasicky posolíme z obou stran a necháme aspoň půl hodiny vypotit, pak je osušíme, obalíme lehce v mouce a smažíme na oleji. Druhá možnost je příprava v troubě, výhodná zejména pokud se mohou péci aspoň dva plechy naráz. Teplotu nastavíme na 200° a plátky rozložíme na pečící papír. Posolíme je a potřeme olejem, pečeme asi 20 minut, až začnou hnědnout. Mezitím protlak zamícháme do zpěněné cibulky, osolíme, trošku přisladíme, přidáme lžíci bazalky a odstavíme. Do zapékací misky rozprostřeme asi lžíci strouhanky, na ni lilky, dál vrstvíme omáčku, plátky sýra, lilky. Čím končíme, je věcí názoru – někdo preferuje omáčku, někdo lilky. Každopádně navrch přijde parmazán a zase trošku strouhanky. Dáme péci asi na 20 minut při 180 stupních.
Nakonec jsem si dala jeden lilek jen pečený. Půlky jsem nařezala podélně, posolila, přidala kousky česneku, zakápla olejem a pekla doměkka. Ke konci jsem posypala trochou sýra a doladila olivami a bazalkou. Hodí se jako lehká večeře nebo předkrm. Z druhého exempláře vznikl čokoládový koláč s lilkem.
Nezapomeňte, že do konce května k objednávce knížky dostanete i dva předchozí tituly jako e-knihy!
Nejnovější komentáře