Skutečně jsem na obou setkáních nezaznamenala jediného mužského návštěvníka, a to na podzim přišli hned dva. Ale ono to povídání a vaření zajímá osoby rodu ženského více.
V knihovně na Hradčanech (4. 4. 23) byly hlavním tématem Velikonoce s ohledem na tradiční pokrmy. Nějak jsem se zapovídala a mluvila skoro dvě hodiny, přestávku jsem využila k nabídce ochutnávek a stihla jsem promluvit o knížce Zrnka všehochuti.
Skoro vše se snědlo a hlavně bylo chváleno, nabídla jsem : velikonoční nádivku upečenou hodně natenko kvůli malým porcím, pomazánku z medvědího česneku, jidášky ve tvaru ptáčků a mrkvové muffinky plněné tvarohem s polevou. Ty se mi ovšem cestou přes všechna opatření poněkud sesunuly a zdeformovaly, cukrová poleva na čokoládových vajíčkách se rozpustila, inu trochu masakr, ale nakonec sníst se to dalo 🙂
Slíbila jsem i recept na tvarohovou pomazánku: dávám jeden tučný tvaroh a asi 100 ml domácí majonézy. Ochutím ještě trochou parmazánu či jiného sýra. Medvědí česnek používám ten naložený v soli a oleji, může ho být celkem hodně, prostě podle chuti. Ze stejného základu dělám i jiné pomazánky včetně vajíčkové, sýrové, tuňákové, budapešťské (i s naloženou paprikou).
Mrkvové muffiny měly být opět menší, formičky jsem plnila jen sotva do půlky. V receptu se používá americké měření na hrnky, víceméně lze použít hrnek různě velký: na jednu 12důlkovou formu stačí čtvrtlitrový: 1 hrnek nastrouhané mrkve (mírně upěchované), 1 hrnek polohrubé mouky, 1/3 až ½ hrnku oleje, např. slunečnicového, 1/2 hrnku ořechů nalámaných nahrubo, 1/3 hrnku pískového cukru, 2 vejce, 1/2 prášku do pečiva a 1/2 lžičky sody (nebo samý prdopeč), 1/2 lžičky skořice, citronová nebo pomerančová kůra dle chuti. Vše se smíchá dohromady a rozdělí do formiček. Plníme tak na 2/3. Do těsta ještě přijde tvarohová nádivka: 1 tvaroh (klidně tučný vaničkový) se osladí a zahustí 1 lžicí škrobu. Může se dát i citronová šťáva. Dobře se nadávkuje sáčkem, zdobicím nebo i obyčejným s ustřihnutým rohem, ale tou trubičkou to jde lépe: do každého muffinu vstříkneme asi lžičku náplně, je vidět, že se jeho objem zvětší. Pečeme v středně vyhřáté troubě cca 20 minut.
Po vychladnutí ještě muffinky přelijeme citronovou ledovou polevou ze 100 g cukru a 2 lžic citronové šťávy, 2 lžic horké vody. Smícháme nejprve pomalu či ručně a potom umixujeme dohladka. Používám šlehací metlu. Muffinky necháme odležet aspoň půl dne.
Setkání pořádané Slow Foodem v kavárně Liberál v Holešovicích (13. 4. 23) zahájily trochu organizační zádrhele, ale nakonec vše dopadlo dobře a nachystat ochutnávky jsem stihla. Tentokrát jsem měla více starostí s jejich přípravou. Zamýšlená baklava ve formě šneků se mi nevedla a ještě jsem celý plech připálila.. Zbytek se mi už nechtělo máčet v sirupu, nakonec jsem pár kousků trochu potřela a vzala s sebou. Copak chuť, ta byla výborná, ale to provedení… Další ořechy jsem neměla vylouskané a tolik času nebylo. Rozhodovala jsem se tedy mezi čokoládovou šťouchanou buchtou a arabskou krupicovou basbousou, která dostala přednost, i když bude trochu lepit 🙂 Ale zas to bylo méně obvyklé a k tématu vhodnější. Nabídku doplnil rahat čili lokum čili sučuk, ochucený nikoli růžovou vodou, ale sirupem z aronie. Paštiku jsem podávala jako jednohubky a zdobila ovocnou hořčicí. Tu jsem si připravila předcházející týden. Celé povídání výborně moderovala Eva Rýznerová, vracela mě občas k tématu, když jsem se rozpovídala moc zeširoka, a účastníci se dozvěděli i více o Slow Food, nejen o mé knížce a rodinných vzpomínkách.
Nejnovější komentáře