Koláčky ze slánku
Inspirovala jsem se u Lídy Gottwaldové, ale nedělala jsem dvojctihodné, jen s tou drobenkou navrch, recept je v mírně úsporné verzi. V odkaze se dočtete i plno podrobných a užitečných rad, zvlášť pokud nemáte s pečením tolik praxe.
Slánek: 60 g vody, 6 g soli, 12 g droždí se smíchá a nechá půl dne až dva dny odležet.
Na těsto jsem vzala slánek, 100 g cukru, 2 vejce, hrnek mléka (nalít postupně, nejdřív tak 2/3), zamíchala, přidala 600 g mouky (hladká a část polohrubé), trochu muškátového oříšku a delší chvíli hnětla, pak teprve přidala 120 g změklého sádla a hnětla déle, až bylo těsto hladké. Dala jsem kynout na dvojnásobek, trvalo to skoro tři hodiny, záleží na teplotě. Připravila jsem si drobenku (ta stačí z 50 g másla a cukru, 100 g mouky) a náplň ze suchého máku, smíchaného s povidly a rybízovou marmeládou, dochucená skořicí, cukrem, rumem. Potřebovala jsem asi jeden a půl sklenice marmelád a 100 g mletého máku. Náplň musí být dost hustá, aby nevytékala.
Pak jsem těsto prohnětla na vále. Podle původného receptu jsem ho rozdělila na 30 kousků a ručně ukoulela. Vyválela jsem válečkem placičky, naplnila a spojila jako měšec. Při dalším pečení jsem ale tento postup dosti zjednodušila, vyválela jsem placku, nakrájela na čtverce a spojila jako buchty, jen trochu zmáčkla.
Na plech jsem dávala spojem dolů a nechala znovu kynout zhruba půl hodiny – ono to chvíli trvá, než se vše naplní. Pak teprve jsem máčela koláčky v rozšlehaném vejci a v drobence, nechala ještě chvíli odpočinout a konečně do trouby… na 170 °C kolem patnácti minut, pekla jsem naráz oba plechy na horkovzduch.
Po upečení chutnaly koláčky báječně, ale šlo mi hlavně o to, jak dlouho a v jaké kvalitě vydrží. Ty hanácké bramborové totiž byly skvělé i napodruhé, ale mražení jim moc nesvědčilo. Část koláčků jsem tedy hned zamrazila a vyzkoušela sice už po třech dnech, chutnaly moc dobře, tak myslím, že to bude fajn. Vnučky je jakžtakž jedly, jen ta malá ne, té se ale líbí málokteré jídlo. Uvidíme, mně by takto vyhovovaly.
A ještě závěrečná historka: samozřejmě jsem dala jeden pytel koláčků mladým – a další den hned syn volal o kontakt na zubní, že kousl přímo do třešňové pecky, navíc nějakým už narušeným zubem… Snad tedy na koláče nezanevře! Mně jen vrtá hlavou, kde se v džemu z josty a rybízu ta pecka vzala…
Dodatek 11/2023:
Vyzkoušeno i kynutí přes noc v chladu, podle Dáši Vitáskové: hodí se hlavně kvůli šikovnějšímu časovému rozvrhu. Buď se těsto zadělá kvečeru, nechá se tak napůl rozkynout a potom se uloží do lednice nebo na balkon (když je cca 5-12 °C) přes noc a dopoledne upeče. Nebo by šlo zadělat ráno a péci večer. Po dlouhém kynutí vydrží koláčky déle dobré a poživatelné, nevyschnou: vyzkoušeno 4. den po upečení, uloženo v mikrotenovém sáčku na lince.
Nejnovější komentáře