Ani v horkém počasí se z každého nestane vitarián, a tak je třeba něco uvařit. Někdo je schopen přežít na zeleninových salátech, tortilách a podobně, někdo musí mít polévku každý den a jídlo bez knedlíků nepovažuje za jídlo… Nu, dá se s tím trochu pohrát, promyslet vhodné varianty, aby se teplota v obydlí vlivem vaření zbytečně nezvyšovala a aby pokrmy byly lehčí. Když máte modernější, izolovanou troubu, ani významně příbytek neohřeje. Na ohřívání víc používám mikrovlnku, dobře se v ní oživí i pečivo, jak tvrdší krajíc, tak unavený koláček – jen je vždy šoupnu do mikrotenového sáčku, volně přehnu okraj a za 20-30 vteřin je hotovo. Když se vaří pro víc lidí, je náročnější teplotu uhlídat. Je šikovnější podávat teplou večeři a oběd slabší nebo studený.
Takové těstoviny s něčím jsou hotové za chvíli, klasicky omáčka červená s rajčaty nebo bílá se smetanou a sýrem je uvařená, než těstoviny změknou. Jako salát těstoviny ráda nemám, ale je to rovněž oblíbený lehký pokrm, smíchat se dají prakticky s čímkoli.
Opéct kus masa se dá taky přežít, ať už kuřecí steak nebo burger, i ryby se opečou rychle. K tomu je ale potřeba mít při dnešních cenách nějakého rybáře 🙂 Dobré jsou i sýry na gril (bez obalování) a další grilovací sortiment, ovšem jen nasucho na pánvi a rychle, doplněné salátem nebo pečivem. Na úvodní fotce jsou s mrkvovobramborovými šťouchačkami, taky málo vaření – k bramborám dám vařit rovnou i pár mrkví na menší kousky, nahrubo ušťouchám se smetanou a mlékem.
Ani koprovka se nemusí vařit půl dne, jak ráda vykládala tchýně jedné kamarádky… Mám koprovku radši s vajíčkem a brambory. Trochu máslové jíšky jsem rozředila mlékem a chvíli metličkou míchala, dochutila jen solí, octem, cukrem a nasypala kopr, než šla omáčka na stůl. Mezitím jsem osmažila vejce (volské oko). Tato varianta mi ze všech druhů vajec přijde nejchutnější. Je to vlastně odvozenina i za války oblíbeného receptu na vejce na kyselo, což byla bílá omáčka jako výše, do které se nasázela syrová vejce a uvařila, asi jako se dělají vejce ztracená. Mám v plánu to zkusit, zatím na to nedošlo.
I omáčka z hub se udělá rychle, může být i bez masa. Nerostou-li, dám žampiony. Orestované houby zaliju smetanou, cibuli spíš nedávám, jen sůl a pepř. Připomínám i halušky, ale o těch se zmiňuji často.
Slané koláče se nepečou dlouho, a vlastně ani domácí rohlíky a housky… Nepečených moučníků existuje hodně, k tomu různé poháry s ovocem, zmrzliny. Když nebudete chtít kupované sladké pečivo, poměrně rychle se upečou jakékoli menší kousky – koláčky, muffiny, taštičky, třeba z tvarohového těsta nebo piškot na roládu. Roláda není těžká, když ji zkusíte, a má spoustu variant. Moučníky, které se musí péci hodinu, v horku vynechávám.
Nesmím zapomenout na ovocné knedlíky, ty tvarohové nebo tvarohovobramborové se vaří jen pár minut a drobnější ovoce stačí dát navrch. Oblíbené u dětí jsou šišky s mákem. Dobré jsou z těsta jako na ty knedlíky, nebo jen nastrouhám pár uvařených brambor a dám trochu mouky, upatlám šišky a povařím. Jsou skvělé i naslano se strouhankou nebo jako příloha k omáčce, naše varianta bramborových noků. Ani pár lívanců kuchařku neumoří, ale u bramboráků pro početnější rodinu bych asi v horku nestála.
Hlavní recepty jsem prolinkovala, ale v příslušných rubrikách najdete i další. Co se u vás osvědčilo? Podělíte se o tipy? A až vám bude horko, a budete jen odpočívat, vezměte si k tomu knížku Zrnka všehochuti.
(6/2021, aktualizováno 6/2022)
Nejnovější komentáře