Pátrala jsem ještě po dalších masopustních specialitách. Krom nejrůznějších koblih, Božích milostí, kynutých koláčků a masopustního koláče se sušeným ovocem jsem nakonec narazila na velký výběr karnevalového smaženého pečiva u Italky Benedetty. Kde jinde by taky měli mít víc receptů, než v zemi pověstného benátského karnevalu! U nás jsou známá těsta s tvarohem či jogurtem, ale zaujalo mě jedno bramborové a druhé s náplní, a bez kynutí.
Bramborové vdolečky
Recept je původně upraven pro bezlepkovou dietu, navíc je i bez laktózy, tak příslušným dietářům doporučuju.
200 g uvařených a oloupaných brambor jsem rozmáčkla a nechala nejprve samotné rozmíchat v robotu. Jde to i ručně vidličkou. Do kaše jsem přihodila ostatní suroviny: špetku soli, 2 lžíce cukru, 2 vejce, 150 g hladké mouky (nebo rýžové nebo kukuřičného škrobu pro bezlepek), 50 g oleje a dvě lžičky prdopeče (8 g). Pro chuť trochu citronové nebo pomerančové kůry a vanilka nebo rum. Patlavé těsto se hned smaží, aby dál neřídlo, tak je třeba včas přichystat rozpálený olej nebo friťák a lžíci na porcování těsta. Dvěma mi to moc nejde. Jednou lžicí a prstem jsem dávkovala malé kousky, vzhledem ke struktuře těsta nijak pravidelné. Musí plavat. Pár minut potřebují, aby se propekly i uvnitř, doporučuju zkusit. Obracela jsem je pak děrovanou lžicí a dávala na ubrousky. Nasáklé olejem nebyly. Když trochu vychladnou, obalí se v krupicovém cukru. Mně to stačilo jen z jedné strany. Jsou výborné zatepla, ale druhý den už nic moc, ostatně to se u takového těsta dá předpokládat.
Plněné smažené ravioli
Těsto se velmi podobá tomu na Boží milosti: 250 g hladké mouky, 50 g másla, 50 g cukru, 1 žloutek, špetka soli, 80 ml bílého vína, vanilka. Je v něm o žloutek méně a vína více. Zadělávala jsem vše v robotu a potom ještě trochu prohnětla na vále. Nechá se odpočinout v lednici aspoň půl hodiny.
Mezitím jsem připravila tzv. cukrářský krém, což je v podstatě jen lepší pudink. Dává se i hodně žloutků a málo škrobu nebo naopak. Uvařila jsem tedy jen hustý pudink z plnotučného mléka (250 ml na 1 sáček) a pár lžic cukru, přidala dvě lžíce rumu a stačilo. Na krém je třeba připlácnout fólii, aby se neudělala kůra.
Těsto jsem vyválela, vykrájela větším kolečkem a naplnila rozmixovaným pudinkem. Uzavírala jsem ručně, kdo má tvořítko, může použít. Kousek těsta mi zbyl, tak jsem z něj nakrájela ty milosti. Smažila jsem vše na menší pánvičce ve vyšší vrstvě oleje, jinak friťák je ok. Obojí stačí moučkovým cukrem spíše jen poprášit, ne úplně obalovat. Jinak platí to, co výše – nejlepší jsou zatepla.
Kakaové Boží milosti
Nově jsem našla a úspěšně vyzkoušela i na masopustní přednášce kakaové Boží milosti, originální název chiacchiere (výsl. kjákjere) al cioccolato. Jsou velice jednoduché a zaujmou, neb v našich lidových receptech se kakao nevyskytuje.
220 g hladké mouky a 30 g kakaa zalijeme 200 ml smetany ke šlehání a utvoříme kompaktní těsto. Zpočátku to jde ztuha, v robotu se dělá snáze. Můžeme pokračovat hned nebo dát těsto odležet do lednice. Vyvalujeme tenké placky a krájíme obdélníky (v původní italské verzi cca 12×5 cm) nebo jiné tvary. Na ochutnávky jsem je dělala menší. Krátce smažíme v oleji, musí plavat. Hodně se nafouknou, udělají puchýřky. Před podáváním je poprášíme moučkovým cukrem nebo ozdobíme čokoládou, hezké jsou s bílou. Tu jsem jen rozpustila a pomocí vidličky milosti pocákala. Nejlepší jsou tak půl dne.
Nejnovější komentáře