Bábovka, postaru bába, je vlastně velmi starobylé pečivo. Objevuje se snad už v 15. století. Formy na bábovku mohou být krásné, zajímavé, ať staré nebo nové, z mnoha materiálů. A stejně tak těsta, od kynutého přes klasické třené po čokoládové , nechybí nejrůznější přísady.
Ba i slané bábovky se vyskytují. Kromě sekané s vejci může být bábovka z velikonoční nádivky nebo z bramborové kaše s mletým masem.
Mně je většinou celá bábovka moc velká, muž to skoro nejí, a když zrovna nepřijdou další strávníci, co s ní? Hezká je taky jen celá, taková půlka už nikoho neohromí. Proto vlastně peču bábovky spíš méně často. Šikovné je dát bábovkové těsto do muffinových forem, lépe se s nimi manipuluje a taky to lépe vypadá, než kus bábovky. Na menší množství těsta stačí použít třeba chlebíčkovou formu, ta bývá zhruba poloviční. Pro větší rodinu nebo větší sešlost je zas bábovka to pravé. Ale velikou litinovou formu po prababičce jsem pořád ještě nevyzkoušela – tradovalo se, že do ní patří těsto ze šestnácti vajec. Ještě poznámka k pečení: Bábovky dávám na mřížku do spodní drážky, aby se dobře propekly, když se to neuhlídá, jsou nahoře přepečené a dole moc měkké, nedopečené, a třeba nejdou ani vyklopit. Taky se mi někdy roztrhly nebo jsem musela dopékat, hlavně pozor u nové formy nebo trouby. Forma ze silnějšího materiálu chce zespoda více tepla. Ale měla jsem i formu, kterou jsem brzy vyhodila. Vadilo, že má moc úzký střední otvor a nechtěla se propéci za žádnou cenu.
Olejová bábovka
Obyčejná a snadná olejová bábovka se hodí na snídaně a svačinky, a určitě se povede. Recept byl oblíbený již někdy v sedmdesátých letech, když se začal prodávat už lepší olej, který byl méně cítit a tolik nepřipomínal olej motorový. Nepekla jsem ji už leta, patřila však k takovým těm základním druhům domácího pečiva v dobách mého mládí.
2 hrnky polohrubé mouky, 1 hrnek cukru, 1 hrnek mléka, ½ hrnku oleje, 2 vejce,1 prášek do pečiva.
Ušleháme vejce s cukrem, přidáme olej a mléko a nakonec mouku s práškem. Formu vymažeme a vysypeme. Těsto můžeme ochutit rozinkami a vanilkovým cukrem. Jemnější mramorování uděláme tak, že asi v 150 ml mléka rozmícháme asi 2 lžíce kakaa, nalijeme na těsto ve formě a nožem nebo špejlí svisle promícháme. Pečeme na 160-180 °C stupňů, až bábovka nelepí na zapíchnutou špejli nebo nůž.
Jablková bábovka
Těsto s jablky zase určitě není suché, není to jen mouka. Recept používám už skoro padesát let, našla jsem ho tehdy v nějakých novinách. Občas jsem uvažovala, zda skutečně mělo být těch jablek půl kila celých nebo až nastrouhaných, ale dělám to vždy takto a bábovka je výborná.
Jablka se ustrouhají nahrubo bez loupání, slupky nevadí, rozpečou se. 500 g nastrouhaných jablek smíchám s 2-3 vejci, 300 g hrubé mouky a 200-250 g moučkového cukru, podle sladkosti jablek. Přidám celý prdopeč. Vylepšit lze vanilkovou esencí, citronovou kůrou, pár hrstmi ořechů. Podle chuti a nálady se může přidat kandované ovoce, rozinky, pomerančová kůra. Směs se promíchá, zpočátku se zdá moc suchá, ale brzy provlhne. Formu většinou jen vymažu tukem, nejlepší je 100%ní nebo sádlo. Mouku vynechávám kvůli vzhledu. Bábovku peču na 180 °C, až jsem špejli po zapíchnutí vytáhla suchou. Může to trvat tak 3/4 hodiny. Upečená bábovka se trochu smrskne a odskočí od formy, ale vyklápěla jsem ji až po vychladnutí. Navrch se může bábovka polít čokoládovou polevou, špatná není ani citronová.
Tvarohová bábovka
Další stálicí a oblíbeným receptem je tvarohová bábovka, kterou znám tak od let osmdesátých. Zase není samá mouka, nikdy nebude suchá, dá se obměňovat.
Pravou třenou bábovku vlastně ani nedělám, najdete ji třeba u Florentýny. V bábovkové formě peču někdy i makovec, sem tam i jiná těsta tzv. chlebíčková. Na obrázku je kombinace banánu s cuketou a borůvkami, velmi povedená. Recept na muffiny s tyčinkou Margot je také původně bábovkový. Ale to zas někdy jindy.
Nejnovější komentáře