Hnětynky najdeme v západních i jižních Čechách na vícero místech. Děvčata dávala chlapcům sladké a vyparáděné hnětynky, plné cukru, másla a vajec o posvícení v hospodě za to, že s nimi hoši celý rok tancovali. Na Doudlebsku na jihu se pekly z kynutého těsta jako velké plněné koláče navrch s ozdobami těsta, místy se jim říká i mětýnky. Na Plzeňsku byly vykrajované z máslového těsta podobného lineckému a zdobené cukrovou polevou a cukrovými ozdobami, druh, který se k nám dostal do rodiny přes známé a pečeme ho jako jedno vánoční cukroví. Na Prácheňsku v Horažďovicích zase používají hodně máslové těsto, navíc s práškem i droždím, tak to jsem vyzkoušela. Příprava je snadná, vše se najednou propracuje v míse:
380 g hladké mouky, 3 g prášku do pečiva, 10 g droždí, 200 g moučkového cukru, 10 g vanilkového cukru, 250 g másla, 2 žloutky, 60 ml 33% smetany, 1 lžíce rumu
Těsto se nechá odležet v lednici 24 hodin. Mně to vyšlo o něco méně, připravila jsem si ho na pečení s vnučkami. Před válením jsem těsto nechala zase povolit, placka má být silnější, cca 3-4 mm. Když je těsto moc teplé, lepí se a maže, jak je tučné. Takže to chce něco mezi, podsypávat přiměřeně moukou a vykrájené tvary opatrně podebírat špachtlí. Dávala jsem je na plech s papírem na pečení. Vnučkám to tedy moc nešlo, zkoušely jsme chvíli to vykrajování, ale patlalo se nám to. Dostala jsem odpoledne ještě za úkol úpéci na večerní lampionový průvod nějaké podkovy, no nějak jsem je vytvarovala, moc to nešlo ani mně. Pekla jsem na 160° asi 10 minut. Po upečení chutnaly báječně, ohromně máslově. To droždí bych tam nepoznala, ono ho je opravdu maličko. Uvidíme, jaké budou po odležení.
Na zdobení jsem vzala zbylou čokoládovou polevu, kterou jsem nastavila další čokoládou a šlehačkou, celkem by byla třeba asi tak jedna čokoláda a 100 ml šlehačky. Nejjednodušší je nalít horkou šlehačku na nalámanou čokoládu, nechat chvíli stát a potom rozmíchat dohladka. Já zbylou polevu roehřála opatrně v mikrovnce i s novou čokoládou a přilila trochu šlehačky.
Vzhledem k času jsem druhou bílou polevu dělala až následující den. 150 g moučkového cukru, 1 bílek a lžička citronové šťávy se tře, až zbělá a začíná po krajích tuhnout. Jde to dobře metlou na sníh, nejprve ručně promíchám, aby cukr nelítal, pak zapnu na nižší obrátky.
Po vychladnutí jsme podkovy natřely čokoládovou polevou, měla jsem obavu, aby se nepolámaly. Holky si je ozdobily barevným sypáním, tentokrát tedy sypaly vydatně i po zemi… Jednu hnětynku si starší vnučka nazdobila ještě pro kamaráda. Dala jsem jim to zatuhnout na balkon a pak zabalila do fólie a podložila kartonem. Snad to vydrželo. Zbylé hnětynky, co jsem ubránila před hladovci, jsem pak dozdobila, jak mi to šlo. Polevy ještě trochu zbyly, hlavně ta bílková, ale té se méně neudělá – vydrží však ve zdobicím sáčku v lednici i dva týdny, tak ji ještě použiju.
Další recept se do rodiny dostal od kamarádova kamaráda, přezdívaného Gaus, takže gausovky: pečeme je jako jeden druh vánočního cukroví a jsou podobné: 500 g hladké mouky, 250 g cukru moučka, 250 g másla, 4 žloutky, 4 lžíce šlehačky, vanilkový cukr. Slepujeme větší a menší tvary bílkovou polevou, zdobíme oříškem, kandovaným ovocem, rozinkou, kupovanými ozdůbkami.
Hnětynky z litého těsta (piškotové) se vykrajují po upečení. Možná je to snazší způsob, vyzkoušíme příště:
5 vajec, 250 g moučkového cukru, 250 g másla, 250 g hladké mouky, 1/2 sáčku prdopeče
Utřeme zvlášť žloutky s cukrem a máslem do pěny, přimícháme mouku s práškem a nakonec tuhý sníh. Těsto rozetřeme na plech a pečeme na 180° asi deset minut. Mezitím připravíme polevu jako výše. Z vychladlého plátu vykrájíme různé tvary, zdobíme polevou a cukrářskými ozdobami a necháme zaschnout.
Nejnovější komentáře