Notoricky známý recept, že? My doma dávali všeho stejně, tedy 250 g mouky, másla i mrkve a hotovo, možná špetku soli. Křehké trojúhelníčky byly jedním z levnějších druhů vánočního cukroví, ale dají se dělat i s povidly. Dávno jsem je nepekla, a tak mě napadlo ještě pohledat nějaké varianty na Pinterestu, jestli nenajdu nějakou vychytávku. Přiznávám, že jsem byla hodně překvapená, ba až zaskočená, kolik verzí těsta jsem našla!
Musela jsem si to sepsat aspoň růčo do tabulky, abych viděla ty rozdíly: poměr tří základních surovin se značně lišil, jen ojediněle se blížil tomu shora uvedenému. Naopak másla, či častěji Hery, se dávalo i méně než polovina váhy mouky… Mrkev oscilovala mezi tím. Krom toho se téměř vždy přidával prášek do pečiva, často 2 lžíce jogurtu a občas i vejce. Mouka převládala hladká, též špaldová, občas polohrubá nebo částečně i hrubá.
Můj závěr z toho byl, že tedy v rozmezí jeden až dva díly mouky na díl mrkve a díl másla to je celkem jedno, vyjde to asi pokaždé 🙂 Chtěla jsem však použít více mrkve.
Vzala jsem 400 g mouky, směs hladké a špaldové hladké, 300 g strouhané mrkve a 200 g másla, špetku soli, 2 lžíce jogurtu a lžičku prdopeče.
Jednou jsem ty trojúhelníčky dělala s Herou a nechutnalo to nikomu, nedoporučuju. Nastrouhanou mrkev jsem malinko posolila a než jsem ji přidala do mouky s máslem, docela hodně jsem ji vymačkala, aby těsto nebylo tvrdé. V robotu jsem rozmíchala mouku s práškem, máslem a jogurtem na drobenku a spojila mrkví. Nesmí se hníst dlouho, to by těsto pak taky ztvrdlo, inu jako každé křehké těsto. Dala jsem ho chladit, moc nelepilo.
Toto množství stačí na tři záviny nebo takových 50 taštiček (kolečko 6 cm v průměru přehnuté napůl), já udělala jeden větší závin a k tomu asi 30 taštiček. Na náplň jsem krom povidel dala ochucená jablka (klasika: rozinky v rumu, skořice, osladit), na která jsem ještě rozložila půlky švestek. Pekla jsem na 190-200°, trouba zvládne dva plechy naráz s větrákem. Taštičky jsem pekla dosti dlouho, aby byly křupavé. Navrch se mrkvové pečivo pocukruje. Vzhledem k tomu i k druhu těsta jako takovému se mi zdá jako nepochopení těsto potírat vajíčkem, jak se též často uvádí.
Chuť to byla famózní. Další den provlhnou, ale někdo je tak má i radši.
To ale není všechno, k čemu se dá mrkvové těsto použít. Místo taštiček se dělají i rohlíčky a ze stejného těsta se může upéci v koláčové formě mřížkový koláč s tvarohovou nádivkou.
Opět důkladně uhnětené a propracované téma. 🙂 Také mne kolísající poměry surovin v receptech mnohokrát zmátly, znejistěly. Mrkváče jako cukroví jsou u nás v rodině hodně oblíbené. Ale vždy je ještě přichutím citronovou kůrou.
Taštičky s náplní i závin jsou tedy lákavou výzvou. Díky za ni!