Když potřebujete ještě nějaký ten menší dárek, hodí se něco jedlého, vlastnoručně vyrobeného. Potěší i jednoduché rychlovky, jak jsem si už dávno ověřila.
Rozinky v rumu jsou nejjednodušší věc, jaká může být. Když nasypete do šroubovací sklenice (i s umělohmotným víčkem) rozinky nebo sušené švestky a zalejete je pálenkou (např. Napoleon) nebo i rumem, je hotovo.
Ořechy v karamelu jsou také rychle. Není šikovné rozpouštět najednou větší množství cukru, půl kila je už moc, půjde to špatně. Asi tak hrnek cukru jsem pomalu zahřívala, míchat je lepší až po rozpuštění. Když karamel chytal barvu, přisypala jsem přiměřeně ořechů na kousky a promíchala, aby se spojily s karamelem. Po odstavení jsem směs hned rozprostřela na pečicí papír, položený na plechu, a nechala vychladnout. Pak jsem nalámala na kusy. Kdyby se to roztlouklo na prášek, máte griliáš. Ale ořechy v karamelu jako zobání určitě zabodují, stačí zabalit do celofánového sáčku.
Ze slaných darů se hodí i doma vyškvařené sádlo se škvarky, utopence, když má někdo rád, nebo naložený sýr. Balkánský sýr nebo hermelín či jejich směs krájím na tak dvoucentimetrové kousky, aby se lépe poskládaly do sklenice. Mezery hned vyplňuji zelenými i černými olivami, stroužky česneku, kousky sušených rajčat nebo sterilovaných kapií. S pálivými papričkami se to nesmí přehnat, já je ani nedávám. Může být nějaké koření třeba středomořského typu, celý pepř, i bobkový list. Zaliju rostlinným olejem a nechám uležet. Sýry by neměly téct, tak opatrně, je-li příliš teplo. V chladu se ale neuleží. Když teď naložíte, do silvestra to určitě bude akorát. To samé s utopenci. Vybírám nějaké masové špekáčky. Mají-li se uležet dříve, krájím na kolečka, jinak mohou zůstat ve větších kusech. Nálev je možno svařit, dát koření dle chuti a nejméně polovinu octa (8 procent). Někdo má rád i samotný ocet bez ředění. K tomu hodně cibule, dává se i paprička, okurka. Chcete-li mít utopence hezké, nelijte na ně nálev horký, ale jen vlažný, to už nerozpustí tuk a nálev zůstane čirý. Může se dát i studený, bez vaření, jenže to koření nepustí tolik chuti.
Málem bych zapomněla na ochucený křen – ten vydrží bez konzervace klidně rok. Dá se k němu trochu octa a soli, taky cukr, může se přidat hodně nastrouhaného jablka nebo i pomerančové kůry.
Maličko vaření potřebujete na vinný rosol či želé. Je to jedna z mých stálic nebo ikon, velmi oblíbený jedlý dárek už přes deset let. Nejvýraznější je červené víno, stačí stolní kvalita jako na svařák. Z růžového vína vypadá želé velmi hezky, ale chuť není dost výrazná, stejně jako z bílého, a ještě ta nažloutlá barva není nic moc na pohled. Víno osladím trochu více a okořením skořicí a hřebíčkem, případně i kardamomem, badyánem. Je třeba dát 1,5-2 x více želírovacího prostředku než na ovoce, tedy na litr vína dva sáčky gelfixu 1:2. Smíchají se s dvěma lžícemi cukru, jak je v návodu. Nakonec po maximálně pětiminutovém provaření se může přidat i trochu kyseliny citrónové. Konzervant už ty směsi obsahují. Želé lze uvařit i s želírovacím cukrem, jestli ho máte přebytek. Jak želé začne chladnout, rosolovatí hned, proto se musí svižně naplnit do vypařených sklenic a otočit. Je to asi důvod, proč se radí vařit vždy jednu dávku, ne více najednou. Ale může se i pomalu zahřát a rozpustit, ztuhne znovu. Vinný rosol se používá jako brusinky, na sladké i slané pokrmy. A mnozí obdarovaní přiznali, že ho prostě snědí jen tak. Takto uvařený vydrží několik let.
Další tipy ze surovin i teď dostupných jsou v rubrice Nápoje a zavařování.
Nejnovější komentáře