Vlastně nevím, jestli to je vůbec téma, ovšem v dnešní lockdownové době nejspíš ano – kontakty se omezují na minimum a plno nás zůstává někde samo nebo nejvýš ve dvou.
Před pár lety jsem vaření pro jednoho předváděla i v Dobrém ránu (2014), to to letí 🙂 V souvislosti s tím jsem tehdy objevila i plno extra stránek Cooking for 1 nebo Cooking for 1-2 a taky pár doporučení. Záleží ale hodně na tom, zda si někdo vaření neznalý cmuchtí něco na podnájmu v provizorních podmínkách, nebo jde o osobu zkušenější, vaření již znalou, žijící momentálně single. Tipy pro single vaření se hodí taky v případě různých dietních omezení. Chce to promyslet různé možnosti a přizpůsobit si množství i postupy podle svých podmínek.
Měla bych pár tipů pro tu druhou skupinu.
- Vařit více porcí a uchovat je (v lednici 3-5 dnů, v mrazáku déle).
- Využívat jídla z jednoho hrnce, pekáče – připravit zároveň i přílohu: guláš s brambory a fazolemi na pánvi , ohřátí přílohy s hlavním chodem (knedlík v omáčce, opečené brambory u karbanátku), gratinované pokrmy (brambory a zelenina zapečené najednou, šunkofleky), rizota
- Z jedné suroviny či většího balení uvařit více různých jídel: květák – placky a polévka, mozeček či vařený květák, žampiony – plněné pečené, omáčka se smetanou, pomazánka, dýně – pečená dýně, polévka, omáčka, koláč s náplní nebo muffiny, chřest – zapečený, v koláči, v salátě, polévka, kysané zelí – halušky, segedin, polévka, náplň do slaného závinu, mléko 1 l – polévky, kaše, pudink, palačinky, těsto (např. kynuté), těsto na muffiny do celé formy: ochutit na několik způsobů (jablka a rozinky, kakao a čokoláda, borůvky)
- Používat menší formy, menší balení: recepty na sladké pečivo jen z 100 – 150 g mouky (nebo na 1 vejce), malá tuňáková konzerva na omáčku k těstovinám
- Vařit jako domino: přílohu nechat na další den a k ní změnit hlavní chod, jeho zbytek zase doplnit další přílohou (rychlé: kuskus, červená čočka) nebo použít maso do náplně, obměnit omáčku: dušený plátek přírodní a brambor, plátek s hořčicovou omáčkou a rýže, plátek s žampionovou omáčkou a těstoviny, žampiony plněné sýrovou náplní nebo polévka
U některých potravin je problém koupit menší kus, třeba vepřové koleno nebo jazyk, nebo vařit malé množství vývaru. Ledacos se naporcovat a uchovat dá, dokonce i takové vepřové koleno: když se vykostí, což jde docela dobře, je už možné si část dát zmrazit. Občas prodávají i naporcované jako osso buco, to je schůdnější. Třeba ryby se naopak v menší porci pořídí snadno.
Dobrá porce jídla pro jednu osobu se pořídí šikovně z malé konzervy tuňáka a je za chvíli. Nejdříve dám vařit vodu na těstoviny. Cibulku podusím na oleji i s česnekem, po chvíli osolím, aby změkla. Na ni vyklopím malou konzervu tuňáka i s nálevem, v zápětí přidám sekaná rajčata, stačí půl plechovky. Zbytek se zas použije jinde, ale přendavám ho z plechu do skleničky s víčkem, tak týden to v ledničce vydrží. Zavařím nudle nebo špagety, dochutím omáčku oreganem, pepřem a solí a připravím si parmazán na posypání, pro jednoho vystačí ten nejmenší sáček (asi 40 g) a ještě zbyde. Uvařené těstoviny s tuňákovou směsí posypu sýrem a je hotovo.
Ze zeleniny bývá krom květáku či dýně, zmíněných výše, trochu nadměrná i kapusta. Ale svaří se, a hotové kapustové karbanátky už se do mrazáku vejdou. Jen je třeba uvařenou (ne rozvařenou) kapustu dost vymačkat, přidat tak balíček mletého a kus slaniny a hodně vajíček, zato méně housky, aby byly karbanátky dobré. Ochutí se česnekem, cibulí, majoránkou, pepřem. Už jsem je dlouho nedělala! Pro jednoho se hodí i tvarohové karbanátky, z jednoho balení jich není mnoho. Přidám 2 vejce, cibuli, česnek, pepř, sůl, kmín a další koření, třeba kari, majoránku, papriku, jak kdy. Strouhanky je třeba dát opět co nejméně a karbanátky tvořit namočenýma rukama.
Také se dají naplnit různé druhy zeleniny jako rajčata, papriky, cukety, žampiony, a vytvořit najednou více jídel. Do nádivky lze dát zbylé maso, sýr, uzeninu, luštěninu, houby, kuskus, pórek, cuketu.
V jednočlenné domácnosti se může zdát problémem péci domácí pečivo – na co celý koláč, bábovku… ale možnosti řešení jsou: jednu nebo dvě porce koláče upečete v menší formě, v zapékačkách, které dáte do trouby zároveň s jiným jídlem, rovněž v něčem menším.
Peču třeba půl dávky v poloviční formě a zbytek ve 2-3 zavařovacích rovných sklenicích: stačí je po vytažení z trouby zavřít víčkem a vydrží i dva tři měsíce: tvarožník, jakékoli bábovkové těsto, makovec, kynuté skořicové rolky. Celou bábovku nedělám, muž to nejí, sama smím jen málo a vnučky přijdou až během týdne, tak je to pro mě zcela nešikovný kus. Taky dávám koláče včetně kynutých zmrazit, ale mrazák není nafukovací. V chladnější půli roku zas vydrží pečivo dobře na balkóně, nestalo se mi, že by tam třeba vánoční cukroví zplesnivělo.
Větší problém mám s polévkami, protože vařit půl litru polévky by mi fakt nešlo. Pokud je zeleninová, bez masa, tak se i na tom balkóně uchová, ale vývar? Na zmrazení i chlazení v lednici je to moc velký objem a venku vydrží jen za mrazu. Kupované kostky a pasty bereme jako nežádoucí věc, tak řešením je domácí bujónová pasta, ale tu dělám jen zeleninovou. Polévka se z ní uvaří snadno, ale vývar to není – leda do něj pak přidat nějaké to maso, třeba kus kuřete, a krátce povařit. Moje teta to tak dělá a vaří si polévku na každý den, ale s kostkou.
Další možnosti nabízí využití mikrovlnky. Není třeba mít obavy z její škodlivosti, spíš se nehodí na všechno, prostě to není dobré. Ale to zas v dalším díle. Taky přidám nějaké omáčky.
Nejnovější komentáře