Jakékoli těsto (křehké, listové, cukrářské) vložíme do formy. Můžeme dát předpéci do růžova, není třeba na něj sypat fazole a podobně. Stačí těsto propíchat vidličkou, aby se nezvedalo. Na náplň potřebujeme 400 g dýňového pyré z upečené nebo uvařené dýně, rozmixované. Přidáme 2 až 3 vejce, cca 120 g cukru, 200 ml smetany min. 30%, 1 lžíci škrobu, dvě špetky soli, 2 lžičky mletého koření na dýni (skořice, mušk. oříšek, zázvor, hřebíček, nové koření) a špetku pepře (tajný tip, dodá jiskru). Náplň se zdá hodně tekutá, ale to je správně. Nalijeme na těsto a upečeme. Náplň zpevní a může i trochu popraskat.
Náplň může být i s tvarohem či krémovým sýrem (na způsob cheesecaku), v tom případě stačí 1 šálek dýňového pyré, 1 vejce, 1 tučný tvaroh, hnědý cukr dle chuti, 2 lžičky koření.
Na ozdobu můžeme zvlášť ze zbytku těsta upéci lístečky a povrch koláče jimi ozdobit, dávají se také brusinky obalené v cukru. Podáváme se šlehačkou.
Koláč bez těsta se připraví skoro stejně, jen místo jedné lžíce škrobu se dají tři lžíce hladké mouky.
Na dýňovou roládu na jeden plech ušleháme 3 vejce se 120 g cukru (i méně), přihodíme 170 g dýňového pyré a 120 g mouky s 2 lžičkami prdopeče. Koření jako výše, stačí i jen skořice a hřebíček. Rozetřeme na pečící papír ještě vymazaný a vysypaný moukou. Pečeme asi 15 minut, aby těsto navrch nelepilo. Po částečném schladnutí roládu zatočím i s papírem a nechám odležet, Pak sloupnu papír a roládu naplním nějakým krémem s tvarohem. Tvaroh je lepší nechat aspoň půl dne vykapat přes utěrku na cedníku, aby nebyl krém řídký. Jsou potřeba 2 tučné tvarohy a 80 g změklého másla, cukr a vanilka dle chuti. Může se použít i krém s mascarpone a šlehačkou, doplnit ovocem. Tak jsem pekla dětský dort.
Nejnovější komentáře